Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Ktoś musi ciągnąć dalej zaczęty wątek." Bilbo, Władca Pierścieni


Temat: Informacje na temat ras oraz ich wyposażenia (Strona 1 z 1)

  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bartuq
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 29 Lis 2011
Wpisy: 5Wysłany: 11-05-2012 12:27    Temat wpisu: Informacje na temat ras oraz ich wyposażenia Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie jestem pewny czy to aby napewno dobry dział ale wkońcu chodzi mi głównie o informacje związane z twórczoscią J.R.R. Tolkiena - opisy ras. Jeśli jednak to złe miejsce skasuję ten post i przeniosę do "Karcianki tolkienowskie i inne gry"

Proszę o pomoc wtedy uda mi się to szybciej skończyć. Przerabiam dawny skilnik gry Endore Middle Earth (ultima online). Potrzebne informacje na temat różnych ras. Zależy mi na tym by wyłapać te opisujące wyposażenie typu krasnoludzka maska (takie wyjątki, bo np. kolczuga, miecz itp to wiadomo możliwość wykonania dla każdego) oraz cechy danej rasy. Chcę by było to na podstawie opisów Tolkiena, a nie wymysłów filmowych. Również jeśli chodzi o same rasy – które do wyboru dla gracza? (uruk-hai również wchodzi w grę i jest gotowy z tym, że chyba z niego zrezygnuję) Nie chcę by było ich za dużo ale też żeby zbytnio nie było ograniczeń. Dodatkowo zbiór umiejętności, mogą jednak ostatecznie ulec zmianie (nazwy też mogą się zmienić) – trzeba to tak określić by niektóre były zablokowane dla danej rasy, zaś inne ją wyróżniały:

Alchemia – wytwarzanie wywarów o różnych własciwościach
Anatomia – wpływa na ilość zadawanych obrażeń
Wiedza o Faunie – informacje o zwierzętach, potrzebne też na odpowiednim poziomie by kontrolować zwierzęta
Malarstwo – wykonywanie obrazów
Wiedza o Broni – umiejętność powiązana z kowalstwem
Parowanie ciosow – blokowanie ciosów tarczą
Zebranie – żebrając można zyskać trochę złota
Kowalstwo – wytwarzanie zbroi, tarcz i oreża
Tworzenie Lukow – wytwarzanie kuszy, łuków, strzał i bełtów
Stolarstwo – wykonywanie mebli, skrzyń, tarcz z drewna itp.
Kartografia – szkicowanie map
Gotowanie – przyrządzanie różnych potraw
Demaskowanie – wykrywanie ukrytych graczy oraz pułapek
Wabienie – zwierząt
Ocena Inteligencji – odpowiednik anatomii z tym, że dla umiejętności magicznych
Uzdrawianie – leczenie ran za pomocą bandaży, również potem jadu
Rybolowstwo – łowienie ryb, muszli w których można znaleść perły itp
Ukrywanie sie – postać staje się niewidoczna dla innych póki się nie ruszy
Goeteia – wytwarzanie magicznych przedmiotów jak np. pierścienie
Otwieranie zamkow – domostw i skrzyń
Arkana Magii – magia
Sila Woli – odporność na magię
Walka Toporami – walka wszelakiej maści toporami
Szperanie –
Muzykalnosc – gra na różnych instrumentach
Zatruwanie – pokrywanie broni truciznami
Lucznictwo – walka na dystans łukami i kuszami
Uprawa Roslin – sadzenie, zbieranie plonów
Kradziez – nieuważnych graczy można okraść
Krawiectwo – szycie z materiału oraz wytwarzanie pancerzy ze skóry
Oswajanie – dzikich zwierząt (oczywiście nie wszystkich, żeby nie psuć klimatu)
Zielarstwo – możliwość hodowli różnych ziół oraz ich zbieranie
Majsterkowanie – szeroki zakres wytwarzania różnych przedmiotów jak narzędzia, skrzynie itp.
Tropienie – tropienie graczy, zwierząt i innych istot
Fechtunek – walka wszelakiej maśći mieczami
Walka Bulawami – walka wszelakiej maści obuchami
Szermierka – walka wszelakiej maści włóczniami
Walka Wrecz – walka za pomocą pięści
Drwalstwo – ściananie drzew
Gornictwo – wykopywanie rudy i kamienia
Medytacja – szybsza regeneracja many
Chodzenie w ukryciu – jeśli już się uda ukryć można spróbować iść niezauważonym
Usuwanie Pulapek – za pomocą specjalnych narzędzi

Informacje jakie póki co znalazłem:
O Hobbitach (jeśli ktoś ma jakieś jeszcze przydatne informacje proszę napisać):

Hobbit

- Doskonały słuch i wzrok
- Znikanie i chodzenie w ukryciu doskonalsze niż u większych i mniej zręcznych ras
- Nie wytwarzają butów
- Brak umiejętności magicznych
- Niełatwo ich zabić – wytrzymali na ból
- Zręczni


"W każdym razie hobbici umieją posuwać się lasem bezszelestnie, tym się szczycą, toteż Bilbo prychał z pogardą na "krasnoludzkie hałasy" w tym pochodzie, chociaż ty ani ja nic pewno nie dosłyszelibyśmy w wietrzną noc, nawet gdyby cała kawalkada przemknęła o dwa kroki od nas. Kiedy zaś Bilbo skradał się w stronę ognia, nawet czujna łasica nie ruszyłaby wąsem. Toteż dotarł tuż do ogniska – bo to było rzeczywiście ognisko – przez nikogo nie zauważony."

"Hobbici odznaczają się doskonałym słuchem i bystrym wzrokiem, a chociaż są skłonni do tycia i nie lubią się spieszyć bez potrzeby, ruchy mają zwinne i zgrabne. Zawsze posiadali dar szybkiego i bezszelestnego znikania, jeśli zjawiał się w pobliżu któryś z Dużych Ludzi, a nie życzyli sobie go spotkać; udoskonalili tę sztukę tak, że ludziom dziś wydaje się ona magią. W rzeczywistości jednak hobbici nigdy nie studiowali magii w żadnej postaci, nieuchwytność zawdzięczają jedynie zawodowej wprawie, a wskutek dziedzicznych uzdolnień, wytrwałych ćwiczeń i serdecznego zżycia się z ziemią doprowadzili ją do doskonałości, której większe i mniej zręczne rasy nie mogą naśladować."

"Ubierali się oni w jasne kolory, szczególnie lubili żółty i zielony; rzadko nosili obuwie, ponieważ stopy ich mają z natury twardą, rzemienną podeszwę i obrośnięte są, podobnie jak głowa, bujnym, kędzierzawym włosem, zwykle kasztanowatym. Dlatego też jedynym rzemiosłem nie praktykowanym wśród hobbitów było szewstwo; u rąk natomiast mieli długie zręczne palce i umieli wytwarzać mnóstwo pożytecznych i ładnych przedmiotów."

"Mimo wszystko, wśród wygód i pokoju hobbici wciąż jeszcze zachowali zadziwiająco wiele hartu. Jeśli już dochodziło do walki niełatwo bylo ich spłoszyć lub zabić; może jedną z przyczyn – i to nie ostatnią – niezmordowanego upodobania hobbitów do dobrych rzeczy było to, że w razie konieczności umieli się bez nich obywać; wytrzymywali srogie męczarnie z ręki wroga, ból, chłody i burze tak dzielnie, że zdumiewali tych, którzy nie znając dobrze hobbitów sądzili ich z pozorów: z tłustych brzuchów i sytych twarzy. Nieskorzy do kłotni, nie zabijali dla rozrywki żadnych żyjących istot, lecz przyparci do muru stawali mężnie, słynąc z bystrego oka i pewności ręki. Nie tylko wtedy, gdy mieli łuk i strzały. Kiedy hobbit schylał się po kamień, każde obce stworzenie dobrze wiedzialo, że lepiej zrobi, jeśli szybko uskoczy do kryjówki."

O khazadach – nieskończone:

Krasnolud

"Każdy z jego wojowników miał na sobie kolczugę ze stalowej łuski sięgającą po kolana, a nogi opancerzone gęstą metalową siatką, której wyrób stanowił specjalność Dainowego plemienia. Krasnoludy są niezwykle krzepkie jak na swój wzrost, lecz plemię z Żelaznych Wzgórz nawet wśród krasnoludów odznaczało się niepospolitą siłą. Do bitwy używali ci wojownicy najchętniej młotów, które dzierżyli oburącz, lecz mieli także krótkie, szerokie miecze u boku, a na plecach przerzucone okrągłe tarcze. Brody nosili rozdzielone i splecione w dwa warkocze, zatknięte za pas. Na głowach mieli żelazne hełmy, stopy obute żelazem, a twarze zawzięte."

"Wojsko Daina niosło ze sobą wielkie zapasy żywności, bo krasnoludy umieją dźwigać bardzo ciężkie brzemiona. Każdy niemal wojownik, mimo forsowego marszu, na dodatek do ciężkiego uzbrojenia obarczony był ogromnym workiem na plecach."

"Aule dał krasnoludom krzepę i wytrwałość. Dlatego są twardzi jak kamień, uparci, w przyjaźni wierni, w nienawiści zawzięci; lepiej niż wszystkie inne obdarzone mową stworzenia znoszą trudy, głód i cielesne rany. Żyją też długo, o wiele dłużej niż ludzie, lecz nie są nieśmiertelni."

"Sami siebie nazywali Khazadami, lecz Sindarowie nazywali ich Naugrimami, to jest Karłami lub Gonnhirrimami, czyli Mistrzami Kamieni."

"Za to krasnoludowie uczyli się języka elfów bardzo szybko i woleli to od wtajemniczania obcych plemion w swój własny język."

"Wśród ciemności Ardy krasnoludowie już tworzyli bardzo piękne przedmioty, gdyż od dni pierwszych swoich ojców wyróżniali się szczególną biegłością w obróbce metali i kamieni, lecz w najdawniejszych czasach woleli żelazo i miedź od złota i srebra."

"Pierwszą broń wykuli dla elfów Naugrimowie, bardzo biegli w tym rzemiośle, chociaż żaden nie mógł się równać z mistrzami w Nogrodzie, a zwłaszcza z najsławniejszym wśród nich płatnerzem, Telcharem."

"Sindarowie prędko nauczyli się od nich rzemiosła płatnerskiego, lecz nawet Noldorowie nigdy nie prześcignęli Naugrimów w szczególnej sztuce hartowania stali i sporządzania kolczug z łączonych w ogniwa metalowych kółek; był to wynalazek kowali z Belegostu i nikt w tej dziedzinie z nimi nie mógł współzawodniczyć."

"Naugrimowie bowiem lepiej niż elfy i ludzie znoszą ogień, a przy tym mieli zwyczaj idąc do boju wkładać wielkie maski, szkaradne wprawdzie; lecz bardzo pomocne w starciu ze smokami."

"Był to (wykuty przez mistrza Telchara, kowala z Nogrodu) hełm z szarej stali zdobionej złotem i zwiastującymi zwycięstwo runami. Miał moc chronienia przed ranami i śmiercią tego, kto go nosił, miecz pękał w zetknięciu z mocną stalą, a strzały odeń odskakiwały. Przyłbica, wzorowana na osłonach stosowanych przez krasnoludy podczas pracy w kuźni, chroniła twarz wojownika przed ogniem i strzałami, pozwalała jednak dostrzec nieprzyjaciołom budzące w ich sercach grozę oblicze. Całość zwieńczona była pozłacaną podobizną smoka Glaurunga, krótko bowiem przed ukończeniem dzieła bestia po raz pierwszy wyłoniła się z bram Morgotha."

"Nie było jednak w Hithlumie nikogo, kto mógłby ów uczyniony na karłową modłę hełm nosić bez wysiłku, prócz jednego Hadora i syna jego, Galdora."

przypisy:
"Taki właśnie opis hełmu Hadora zbieżny jest z deskrypcją: „wielkie maski, szkaradne wprawdzie [lecz bardzo pomocne w starciu ze smokami]”, gdy mowa jest o nakryciach głowy noszonych przez krasnoludy z Belegostu podczas Nirnaeth Arnoediad (Silmarillion, str. 234). Później, wyruszając z Nargothrondu do walki, Turin nosił krasnoludzką maskę, a „wrogowie pierzchali na widok tak groźnego oblicza” (tamże, str. 256). Patrz także dodatek do „Narn”."

"Osobny urywek powiada, że podczas pobytu w Nargothrondzie Turin nie chciał już przywdziewać hełmu, „żeby nie zdradzić, kim jest”, jednak założył go idąc do Bitwy o Tumhalad (Silmarillion, str. 259, kiedy to osłonił oblicze krasnoludzką maską znalezioną w zbrojowniach Nargothrondu). A oto ciąg dalszy tego fragmentu:
Zlęknieni owym hełmem nieprzyjaciele omijali Turina, tak że nie tknięty wyszedł z największego zamętu bitewnego."


Dodatkowo opracowałem również bestiariusz z informacji zawartych w książkach oraz spis wszystkich cytatów o magii – czary jakie pojawiły się w Hobbicie i Władcy pierścieni – to już tak jakby ktoś tu na forum potrzebował do czegoś takich informacji mogę się tym podzielić Uśmiech
Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Informacje na temat ras oraz ich wyposażenia (Strona 1 z 1)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.