Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Mowa Entów (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Helevorn
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212

Wysłany: 30-01-2002 15:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a):

No tak, zbyt przeciętni jesteśmy, żeby zobaczyć Enta....cóż za pech...ale może ci "prawdziwi fani"? kto wie? :-]

Widze ze ktos znowu sie mnie czepia... nie zrozumiales mnie !
Przeczytaj moja wypowiedz jeszcze pare razy to moze zrozumiesz
co mialem na mysli.. Rzecz w tym ze ludzie juz za malo szanuja
drzewa, ogolnie przyrode z reszta wiec enty sie na nas "obrazily"
i dlatego juz wiecej sie do ludzi nie odezwa. Takie to skomplikowane ?

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 31-01-2002 17:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Helevorn napisał(a):

Widze ze ktos znowu sie mnie czepia... nie zrozumiales mnie !

Nikt tu się do nikogo nie czepia. To ma być dyskusja, a nie kłótnia.
Lepiej policzyć do trzech zanim się coś napisze. Bądźmy trochę mniej pochopni (jak enty Z przymrużeniem oka hi hi).
Pax, pax Panie i Panowie !
Helevorn napisał(a):
Rzecz w tym ze ludzie juz za malo szanuja
drzewa, ogolnie przyrode z reszta wiec enty sie na nas "obrazily"
i dlatego juz wiecej sie do ludzi nie odezwa.

Pozwolę sobie przedstawić moje własne zdanie na ten temat.
Niestety, nie dlatego nie spotykamy entów, ponieważ się na nas, jak piszesz obraziły. Enty to pasterze drzew, więc to tak, jakby pasterze obrazili się na wilki. Zadanie entów polegać miało na ochronie drzew, więc raczej zamiast się obrażać powinny dać typkom nieszanującym drzew niezłe lanie. Niestety już w czasach akcji WP enty miały tendencję do zasypiania (drzewienia), w dodatku nie mogli znaleźć swoich małżonek, a nic nie wskazuje, że je znaleźli, więc nie przybywały nowe enciątka Smutek .
A tak w ogóle, to wszystko powyżej, nie dotyczy tego tematu, który miał obejmować język entów, dlatego na koniec, aby nawiązać do tegoż, jeszcze jeden cytat z WP:
Cytat:
(...) Kiedy wreszcie cała gromada zebrała się w kotlinie i otoczyła szerokim kręgiem Drzewca, zaczeła się dziwna, niezrozumiała dla hobbitów rozmowa. Entowie zanucili z cicha: któryś zaintonował pierwszy, drugi mu zawtórował, aż w końcu wszyscy włączyli głosy do chóru. Powolny śpiew to wznosił się, to opadał, czasem rozbrzmiewał wyraźniej po jednej stronie kręgu, by po chwili przycichnąć i znów wezbrać potężnie, lecz już od innej strony. Pippin nie mógł ani zrozumieć , zni nawet odróżnić słów, domyślał się tylko, że to jest mowa entów i z początku wydała mu się taka ładna, że słuchał jaj z przyjemnością; wkrótce jednak opanowało go roztargnienie. Czas płynął, pieśń wlokła się bez końca, aż hobbit zaczął podejrzewać, że entowie w swoim "niepochopnym języku" nie zdążyli jeszcze powiedzieć sobie nawzajem "dzień dobry". Przyszło mu też do głowy, że jeśli Drzewiec zechce przeprowadzić apel, wymienienie imion całego pogłowia entów może potrwać ładnych kilka dni. "Ciekaw jestem, jak w ich mowie brzmi <<tak>> i <<nie>> "(...)

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 04-05-2012 18:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a) (zobacz wpis):
Kojarzy mi się to trochę z Walijskim. Są ponoć w Walii nazwy miejscowości zapisywane bez "spacji" o długości kilkunastu i więcej liter, gdzie sama nazwa opisuje lokalizację i położenie wioski ... Niebieski ze smutku

Ano tak, chociażby Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, który jednakże nie kojarzy mi się zbytnio z "a-lalla-lalla-rumba-kamanda-lind-or-burume". Myślę, że język entów nie był zbytnio podobny do żadnego języka z naszego świata, a najwyżej trochę przypominał mowę elfów zielonych, które przecież także żyły w lasach i kochały drzewa.

Szkoda, że o mowie entów nie ma nic wiecej oprócz tego krótkiego fragmentu wypowiedzianego przez Fangorna, ale w sumie to się Tolkienowi nie dziwię, bo coś czuję, że gdyby ją stworzył byłaby bardzo skomplikowana Z przymrużeniem oka .
Co do usłyszenia jej - wystarczy pójść do jakiegoś lasu, gdzie odgłosy człowieka nie dochodzą, wsłuchać się w szum liści, szelest gałęzi, cichy szmer strumienia, śpiew ptaków i odgłosy leśnych zwierząt, właśnie tym powinien być przecież przepełniony ten piękny język... Love
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: Mowa Entów (Strona 2 z 2)

Skocz do: