Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Od czasu wzejścia słońca, czas w Śródziemiu zaczął biegnąć szybciej, a wszystkie rzeczy zmieniały się i starzały w niezwykle przyśpieszonym tempie." , Silmarillion

Temat: Tolkien i Ursula Le Guin (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Annael
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 426

Wysłany: 19-04-2007 22:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uśmiech Dopiero zaczynam odnajdywać swoje miejsce w świecie zwanym "Fantasy" Uśmiech Dopiero zaczynam powolutku dobierać sobie z tego lektury, potrzebne są mi takie jak tu wypowiedzi, wtedy biorę taką książkę do ręki Uśmiech Podoba mi się ( po przeczytaniu dwóch odcinków Ziemiomorza ) ten świat, odkrywam go jak badacz, który znajduje kawałki zapisanych tabliczek, dotąd ukrytych głęboko w ziemi. Śródziemie i Ziemiomorze...jak kawałki puzzli, które do siebie przystają. Jest tu klimat podobny do rosyjskich Opowieści Pielgrzyma, albo opowieści chasydów, coś z pierwotnej, głębokiej mądrości Uśmiech Jak więcej przeczytam to napiszę znowu Uśmiech
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 26-02-2012 00:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Po raz kolejny przeczytałem Czarnoksiężnika z Archipelagu i po raz kolejny mnie zachwyciło. To w pewnym sensie śmieszne, bo książka jak i cały cykl jest przecież bardzo krotka, teoretycznie i nie tylko teoretycznie można ją znać na pamięć i w jakimś sensie znam, ale nadal sprawia mi przyjemność czytanie jej. Wśród autorów fantasy i opowieści, jak pewnie już zresztą pisałem, Le Guin i Ziemiomorze to dla mnie jedyna konkurencja dla Tolkiena. Oczywiście różnią sie pod wieloma względami, ale w tym tkwi ich wielkość. Nikt Le Guin nie zarzuci by w czymś naśladowała, kopiowała Tolkiena i odwrotnie.
Dla mnie on jest jak malarz tworzący wielkie epickie płótno, wielką panoramę świata, pełną szczegółów, ale też niedopowiedzeń. Ona jest jak malarz impresjonista, który za pomocą kilku kresek i plam tworzy wizję, która zachwyca nie mniej prostotą i perfekcjonizmem. I dobrze, że mistrzynię angielskiego słowa przetłumaczył Barańczak, mistrz polskiego słowa.
Jeżeli kiedykolwiek porzucę Tolkiena, to wyłącznie dla Le Guin. Przynajmniej jeżeli chodzi o pisarzy fantasy. Martin niestety dla niego może się schować. Język

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Celebrían

Wpisy: 298

Wysłany: 26-02-2012 01:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Po raz kolejny przeczytałem Czarnoksiężnika z Archipelagu i po raz kolejny mnie zachwyciło.

Ja właśnie niedawno skończyłam czytać Czarnoksiężnika z Archipelagu oraz Grobowce Atuanu (na głos! mojemu wiernemu słuchaczowi Elfik ) i mam takie same odczucia! Love

Le Guin jest jednym z niewielu pisarzy, którzy potrafią czytelnika tak wchłonąć w świat powieści, że zapomina się, o tym co się dzieje w rzeczywistości. Kilka lat temu pamiętam jak czytałam jej Lewą rękę ciemności (już nie fantasy, a sci-fi co prawda), siedziałam w pociągu i w pewnym momencie wyjrzałam przez okno, a tam, ku mojemu zaskoczeniu wiosna w pełni, a przecież powinna być zima! Jestem rozwalony Le Guin pisze niesamowicie plastycznie, a co jeszcze bardziej u niej lubię to, to że czytając ma się wrażenie słuchania rzeczywistej opowieści, takiej jaką zwykło się było kiedyś opowiadać przy ogniskach. Uśmiech

I choć Ziemiomorze i Śródziemie diametralnie się od siebie różnią, obydwa mają dla mnie nieodparty urok. I oczywiście i Tolkiena i Le Guin świetnie czyta się na głos Z przymrużeniem oka

Then Celegorm no more would stay,
and Curufin smiled and turned away."
Powrót do góry

Geirve

Wpisy: 459

Wysłany: 26-02-2012 20:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Oczywiście różnią sie pod wieloma względami, ale w tym tkwi ich wielkość. Nikt Le Guin nie zarzuci by w czymś naśladowała, kopiowała Tolkiena i odwrotnie.

Co ciekawe, to Le Guin powiedziała kiedyś, że jest bardzo wdzięczna losowi, że po raz pierwszy z książkami Tolkiena zetknęła się jako ukształtowana już pisarka, bo obawia się, że inaczej bardzo trudno byłoby uwolnić się jej spod jego wpływu. (I sądząc po współczesnej fantasy, chyba ma rację - z ostatnio przeze mnie czytanych autorów, jedna jedyna Susanna Clarke pisze tak, jakby Tolkien nigdy nie istniał.)
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: Tolkien i Ursula Le Guin (Strona 2 z 2)

Skocz do: