Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Túrin a jego los w rękach Morgotha/Valarów (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kadillac
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 11

Wysłany: 24-10-2011 21:54    Temat wpisu: Túrin a jego los w rękach Morgotha/Valarów Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witajcie Drodzy Użytkownicy Forum (to mój pierwszy, powitalny temat Uśmiech )

Zanim przejdę do konkretów, napomknę tylko, że nie widziałem podobnego tematu, lecz gdyby się okazało, że się powtarzam, to bardzo przepraszam. Poza tym nie byłem pewny, czy temat założyć w tym podforum, czy też dotyczącym Silmarilliona (dość dawno czytałem Dzieci Húrina i nie przypominam sobie, by były tam fragmenty traktujące o stosunku Valarów do mieszkańców Śródziemia, stąd ta wątpliwość). Jednak, ad rem: chciałbym Was prosić o pomoc w kwestii podanej w tytule tematu, mianowicie chodzi mi o 'walkę' Túrina ze swoim losem, z jego przeciwnościami, przeciw klątwie Morgotha w odniesieniu do Beowulfa i tzw. wyrd, czyli losu. Właściwie mamy do czynienia z różnymi rodzajami przeznaczenia - los Túrina jest ukształtowny od początku do końca, on nic nie może z tym zrobić, można go porównać do Edypa i jego tragizmu. Beowulf to inna kwestia, on świadomie wybiera swoją drogę, głównie w imię dobra, bycia czczonym i wielbionym (mniej więcej, jednak główny zarys się liczy). I teraz tak: ponieważ aktualnie nie jestem w posiadaniu ani Silmarilliona ani Dzieci Húrina, a nie chciałbym się uciekać do ściągania tych utworów z Chomika (haniebne postępowanie), bardzo bym prosił o fragmenty ilutrujące to, co napisałem powyżej. Właściwie ważniejszy tutaj może być Silmarillion, z tego względu, że opisano tam Valarów i ich sposób działania i ingerowania w sprawy Śródziemia (poza kilkoma wyjątkami nie chcieli 'mącić', czekając na ostateczną bitwę, walkę, sąd, koniec wszechrzeczy). To bardzo istotny temat w moim eseju traktującym o Beowulfie i Dzieciach Húrina jako poematach epickich - los, fatum, nazwijmy to w ten sposób. Tym bardziej będę wdzięczny za fragmenty w języku angielskim, gdyż w nim pisany jest esej. Za pomoc będę niezmiernie wdzięczny (może pochwalę się esejem Język , o ile uznam go za stosowny).
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5708

Wysłany: 24-10-2011 22:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tematów dotyczących wolnej woli i przeznaczenia jest tutaj kilka. Podobnie dotyczących losów Turina Turambara, także w tym kontekście. Co do kwestii, o która pytasz, to w "Aiglosie", nr 15 jest cały tekst Tadeusza A. Olszańskiego, na dokładnie ten temat, nawet z Edypem, w podtytule. Uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Túrin a jego los w rękach Morgotha/Valarów (Strona 1 z 1)

Skocz do: