Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Tolkien o sobie i swoich inspiracjach (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 25-09-2011 13:37    Temat wpisu: Tolkien o sobie i swoich inspiracjach Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W "Tygodniku Powszechnym", nr 40 z października 1973 roku pojawia się znany, ale nie wiem czy wystarczająco poznany tekst prof. Przemysława Mroczkowskiego "Uczoność a wyobraźnia w Oxfordzie". Ważną częścią tego tekstu są przytaczane przez prof. Mroczkowskiego listy Tolkiena, w tym list do córki profesora Mroczkowskiego, w którym Tolkien mówi o swoich inspiracjach i motywach. Oczywiście nie musimy mu wierzyć na słowo, ale warto wziąć pod uwagę jego słowa.

"Nawołuje do ostrożności w sprawie 'źródeł'. Wciąż mi mówią o moich własnych źródłach (krytycy i inni). Często są to rzeczy, których nigdy nie czytałem i nie chcę czytać. Wygląda, ze nikt jakby nie mógł zrozumieć, iż coś potrafi się pojawić w czymś, co ja napisałem, i w czymś innym bez żadnego innego związku prócz tego, że jedno i drugie jest częścią ludzkich przeżyć i tradycji. Można wywoływać wyobraźnią głos rogu nie czytając Pieśni o Rolandzie - itd. itd."

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Butterbur
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 22

Wysłany: 26-09-2011 19:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ciekawe... Tolkien sam wymyslił świat przedstawiony w jego książkach. I tego nie można zaprzeczyć. Jednak znał on się troche na wszelkich mitologiach i można znaleźć kilka podobnych motywów. Jednak jest ich bardzo niewiele. Śródziemie to świat tak doskonały i dopracowany w każdym calu że nie można go porównywać z żadnym innym. Jest on znacznie doskonalszy od świata autentycznego. Więc moim zdaniem powątpiewanie w NIESAMOWITĄ wyobraźnie mistrza jest głupotą.

Angbor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 41

Wysłany: 26-09-2011 21:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Jednak znał on się troche na wszelkich mitologiach i można znaleźć kilka podobnych motywów. Jednak jest ich bardzo niewiele.

Czy aby jednak na pewno? Nawet średnio spostrzegawczy czytelnik może znaleźć masę odniesień w twórczości Tolkiena do różnego rodzaju mitologii. To jednak nie zmniejsza poglądu o świetnej wyobraźni Mistrza.
Powrót do góry

thorlong
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 42

Wysłany: 26-09-2011 21:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oczywiście Angbor ma racje. Nawet na tym forum można sporo się dowiedzieć o inspiracjach Tolkiena.

I po drugie
Cytat:
Śródziemie to świat tak doskonały i dopracowany w każdym calu że nie można go porównywać z żadnym innym. Jest on znacznie doskonalszy od świata autentycznego.

Co masz na myśli?
Bo bardziej dopracowany być nie może.

Leadriga
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 297
Nieobecny(a): jak północny wiatr, przelatuję i znikam ;)

Wysłany: 27-09-2011 16:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moim zdaniem rację macie obaj. Nie ma co wątpić w wyobraźnię Tolkiena, ale trudno też zaprzeczyć, że korzystanie przy pisaniu ze źródeł takich jak mitologie czy podania ludowe nie tylko pomaga dopracować świat przedstawiony, ale też rozwija wyobraźnię- zresztą jak każda lektura Uśmiech .
ludziom ani wiekom.

Historio, historio,
jaka w tobie siła,
żeś ty całe światy
z mapy poznosiła."

-Agnieszka Osiecka "Orszaki, dworaki"
Powrót do góry

Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 366

Wysłany: 27-09-2011 17:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak dla mnie, to przytoczone na samym początku słowa Tolkiena, są hmmmm... przypomnieniem/potwierdzeniem faktu, iż należy ostrożnie orzekać, co było jego inspiracją, a co nie. W takich wypadkach chyba najlepiej używać słów prawdopodobnie, przypuszczalnie, być może.

W ogóle, to cytat podany przez M.L-a, kojarzy mi się z innym fragmentem listu Tolkiena, znanym i opublikowanym w zbiorze pod nr 25. Tolkien odpowiadał tam m.in. na pytanie czytelnika, czy kradzież pucharu ze skarbca Smauga była oparta na kradzieży pucharu smokowi z Beowulfa:
Cytat:
Beowulf znajduje się wśród moich najcenniejszych źródeł, chociaż nie myślałem o nim świadomie podczas pisania, kiedy to epizod z kradzieżą zrodził się w sposób naturalny (i nieomal nieuchronny) z poprzedzających go okoliczności. W tamtym punkcie opowieści trudno pomyśleć o jakimkolwiek innym jej poprowadzeniu.

leazard
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 10-10-2011 14:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Beowulf znajduje się wśród moich najcenniejszych źródeł, chociaż nie myślałem o nim świadomie podczas pisania

Z własnego doświadczenia wiem że tak jest. Kiedyś w podstawówce pisałem wypracowanie w którym miałem wymyślić pewną historię no i wymyśliłem, tylko problem w tym że znalazło się w nim wszystko widzące oko. Nie chciałem odgapiać od Tolkiena ale jakoś tak wyszło nie wiem czemu może dlatego że ten wątek akurat mi pasował i był ciekawy.

Niemniej jednak Tolkien dla mnie mógł by czerpać z wszystkich mitów i baśni, bo on nie tyle wzorował się na nich ale przede wszystkim dodawał coś od siebie tak jak ja gdy pisałem swoje wypracowanie wymyślałem historie, które były tylko moje i mojej wyobraźni. Myślę że to naturalne że nasz mózg czasami musi się na czymś oprzeć żeby stworzyć coś nowego. Dla przykładu Da vinci wynalazł rower, następnie powstał motor, maszyna parowa, a Ford stworzył pierwszy samochód i tak dalej...każdy dodał coś od siebie.

Jednak mimo wszystko Tolkien robił to niepowtarzalnie dobrze:)

Śmierć to tylko kolejna ścieżka. Znika szara, deszczowa zasłona tego świata i wszystko spowija srebrzysty blask. A potem widzisz, Białe wybrzeże. I to, co za nim, daleką zieloną krainę, skąpaną w blasku wschodzącego słońca.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Tolkien o sobie i swoich inspiracjach (Strona 1 z 1)

Skocz do: