Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Martin i Tolkien niezbyt smacznie porównany 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 17-06-2011 13:02    Temat wpisu: Martin i Tolkien niezbyt smacznie porównany Odpowiedz z cytatem

Dlaczego tutaj, bo chociaż zaczyna się od Martina, kwestia nie diotyczy tylko jego ale szerszego zjawiska. Otoż widzę, że w ramach uwielbienia innych pisarzy, wielbiciele "muszą" [poniżać i deprecjonować Tolkiena.
Dotarlem do recenzji cyklu Martina http://rubieze.w.interia.pl/page4.html. I powiem szczerze po raz kolejny zadziwiłem się. Nie oceniam cyklu, co więcej w sumie go lubię, choć jak już parę razy pisałem, momentami grzeszy, jak dla mnie, strasznym wodolejstwem. A świat intryg, momentami nudzi i nuży. Szczerze pod tym względem rzeczywista i niekoloryzowana biografia Roberta Guiscarda i całej rodziny de Hauteville przebija Martina i innych pisarzy tego typu fantasy z dużym naddatkiem.
To nie zmienia faktu, ze lubię Martina, i czekam na kolejny tom. Mozna dyskutować o wartościach dzieł, porównywać, wcale nie uważam, że Tolkien zawsze i w każdym wypadku jest wspaniały. Na równi z nim cenię Franka Herberta i Diunę, czy Le Guin i Archipelag.
Pytanie czy lubiąc Martina, Herberta, Sapkowskiego, czy kogokolwiek innego
trzeba od razu deprecjonować innych, w tym przypadku Tolkiena.
Oto czytamy:
Cytat:
Po pierwsze, cykl łamie schemat konfliktu światło-mrok niepodzielnie panujący w fantasy od czasów Tolkiena.

I tak i nie. Tak i nie, bo po pierwsze Tolkien tylko pozornie jest czarno biały. Ma wyraźna czerń i wyraźną biel. Ale tak jak zwolennicy o czarno-białej rzeczywistości są naiwni, tak zwolennicy wyłącznej szarości są nie mniej naiwni. Czerń i biel istnieją a pomiędzy nimi szarość. Kwestionowanie istnienia czerni i bieli to kwestionowanie skali szarości, bo jak zmierzyć skalę szarości, jeżeli nie ma punktów odniesienia.
Tak i nie. Bo czytając kolejne tomy Martina mam coraz większe przekonanie, że ten schemat i tutaj panuje, tylko jest starannie zawoalowany i zepchnięty na drugio plan, ale odgrywa swą rolę i w końcu świat intryg i szarości ustąpi. Ale oczywiście mogę się mylić.

Cytat:
Stron wojny która rozpoczyna się w Siedmiu Królestwach jest dużo więcej, żadna z nich nie reprezentuje Dobra czy Zła.

Ale to nie znaczy, ze dobra i zła nie ma.

Cytat:
Sami bohaterowie książki są jej kolejnym ogromnym atutem. Nie ma tu jednowymiarowych karykatur w których autentyczność nikt nie wierzy.

No i właśnie, to niby gdzie są te karykatury, bo rozumiem, że u Tolkiena, a może jestem przewrażliwiony. No i nie wiem, czy nikt nie wierzy, bo jak widać po tym i nie tylko tym forum, to jednak trochę ludzi wierzy.

Można dyskutować o Tolkienie i Martinie porównywać. Tylko po co deprecjonować drugą stronę. Przecież deprecjonowanie jednego, obniża też wartość drugiego. Wygranie z chłamem to nie zwycięstwo, wygrać z kimś kogo szanujemy i doceniamy, dodaje smaku takiemu zwycięstwu.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora