Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"- Wolałbym, żeby się to nie zdarzyło akurat za mojego życia - powiedział Frodo. - Ja także - odparł Gandalf. - Podobnie jak wszyscy, którym wypadło żyć w takich czasach. Ale nie mamy na to wpływu. Od nas zależy jedynie użytek, jaki zechcemy zrobić z darowanych nam lat." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Irytacja Eru działaniami Valarów? 
Autor Wiadomość
Nifrodel
Administrator

WpisWysłany: 30-05-2011 09:18    Temat wpisu: Re: Irytacja Eru działaniami Valarów? Odpowiedz z cytatem

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Tym razem postanowiłem przeczytać ten tekst bardziej uważnie. I okazało się, że wrażenie irytacji pozostało. I nie chodzi nawet o asekuranckie pytania Manwego.
Eru ewidentnie jest zirytowany dwiema kwestiami. Po pierwsze samymi pytaniami Manwego, ale jeszcze bardziej zderzeniem tych pytań z faktem, że Valarowie samowolnie sprowadzili elfów do Amanu. Ton wypowiedzi Eru nie pozostawia wątpliwości, nie podoba mu się, że sprowadzono Eldarów do Amanu.

Mnie to zirytowanie zupełnie nie zaskakuje Jestem rozwalony Dziwny byłby raczej brak irytacji Z przymrużeniem oka Wszechmądrości, której wolna wola zarządców poważnie krzyżuje plany Język . A jednocześnie musi tę wolność szanować, ponieważ jest jej kreatorem i gwarantem. Uśmiech Jak widać, tolkienowski Ilúvatar ma swoje słabości (pozwala sobie na irytację Elfik ) i nie jest nieskończenie cierpliwy i enigmatyczny. Jak dla mnie to akurat "ludzka" cecha, która tolkienowskiego Stwórcę przybliża do stworzenia. Język
blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora