Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"To surowa wiosna i niejedna nadzieja jej nie przetrzyma." Aragorn, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Kiedy elfy osiągają dojrzałość? Oraz problem demograficzny. 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 29-05-2011 23:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Galadhorn napisał(a) (zobacz wpis):
Twoje zdanie to tylko hipoteza i dopóki nie przedstawisz dowodów, mam prawo ją odrzucić. Nie masz dowodów, że Finarfin nie dojrzał np. w 10 roku życia wg rachuby lat Amanu

Oczywiście, ze hipoteza, gdyby ktorykolwiek z nas mial niepodważalne dowody, to ta dyskusja dawno byłaby juz zakończona. I oczywiście nie mamy dowodów, że nie dojrzał w wielku np. 6 lat (licząc latami Amanu), ale nie mamy dokładnie żadnego dowodu, że cykl dojrzewania w Amanie trwał 5 lat. Nic takiego nie mamy. I stawiając na szali, z jednej strony mamy nieliczne poszlaki a na drugiej nic, idę za głosem nielicznych poszlak, choć jeżeli pojawią się konkretne dowody, z chęcia zmienię zdanie.

A jednak są dowody, a przynajmniej silniejsze poszlaki. Oto w tekście "Aman" w Morgoth's Ring (MR: 425-426) pojawia się takie zdanie:

Cytat:
W trakcie jednego roku valinorejskiego, mieszkający tam Eldarowie dojrzewali i rozwijali się mniej więcej w takim stopniu, w jakim ludzie rozwijali się w ciągu jednego roku w Śródziemiu.

Co jednoznacznie wskazuje, że w Valinorze tempo rozwoju elfów było zgodne z tamtejszym tempem upływu czasu. A więc elfowie rozwijali się w ciągu roku vlinorejskiego dokładnie w takim samym tempie jak ludzie w czasie roku w Śródziemiu. A więc 50 lat dzieciństwa i nastoletniości to było 50 lat valinorejskich, a nie 5, 6 czy 10. Odczuwanie upływu czasu było zalezne od miejsca pobytu.
Tempo życia w Śródziemiu dopasowywało się do tamtejszego tempa upływu czasu i dlatego elfowie z czasem czuli się znużeni tamtym życiem.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.