Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Mądrość każe ugiąć się przed koniecznością, jeśli po rozważeniu wszystkich innych dróg ta jedna okazuje się nieuchronna, jakkolwiek może się to wydać szaleństwem komuś, kto łudzi się zwodniczą nadzieją." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Tolkien i Hetyci 
Autor Wiadomość
Sędziwojka
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 13-11-2010 19:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Wchodzę na forum, patrzę na tytuł, przecieram oczy raz, drugi i pierwsza myśl: czy ja dobrze widzę? Co ma Tolkien do Hetytów? Pserwa
A tak na serio, ciekawy temat, jeszcze dotąd nieporuszany (i skad przeczuwałam, że to M.L. go założył Jestem rozwalony ).

W sumie nie wiemy na 100 % czy Tolkien się nie interesował w ogóle Hetytami, choćby bardzo pobieżnie. Absence of evidence is not evidence of absence.
Być moze sa informacje, do których jeszcze nie dotarliśmy bądź też nie zbadaliśmy?

Zresztą w ramach eventu Tolkien Thing organizowanego w dniach 15-18 lipca tego roku w Bad Hersfeld, pojawił się referat/wykład Tolkien und die Hethiter wygłoszony przez Thomasa Fornet-Ponse.
Aczkolwiek nie wiem do jakich wniosków doszedł ten badacz. W sieci nie ma streszczenia jego tez.
Zapewne badał związki lingwistyczne między Tolkienem a j. hetyckim i z pewnością odwoływał się do dokonań Bedřicha Hrozný'ego.

Trochę informacji o całym wydarzeniu tutaj: http://www.tolkiengesellschaft.de/en/veranstaltungen/tolkien-thing/thing-2010-programm/
And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora