Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Nie należy bowiem narażać się orłom, gdy się ma wzrost hobbita i siedzi się nocą w orlim gnieździe." Bilbo, Hobbit


pokaż tylko ten wpis  Temat: Celeborn z ...? 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 08-11-2010 11:47    Temat wpisu: Celeborn z ...? Odpowiedz z cytatem

No właśnie skąd? Z Amanu, z Doriath, czy może autochton z Doliny Anduiny? Najpopularniejsza jest odpowiedź środkowa upowszechniona przez Silmarillion, kuzyn Thingola, potomek jego brata Elmo. Spotkał Galadrielę w Doriath, a co było dalej wiemy.

Na starość Tolkienowi odbiło i wymyślił Celeborna z Amanu, krewnego Olwego, bohatera Alqualonde, który wraz z Galadrielą przybył do Śródziemia?
Ale w sumie nie ma o czym pisać, bo wiemy, ze to późna wersja i trochę bez sensu.
Problem w dwóch kwestiach. O ile w sytuacji Galadrieli, ta wersja generuje narracyjne problemy, o tyle w przypadku Caleborna je likwiduje. Jest logiczniejsza, nie wymaga ekwilibrystyki w postaci dodawania Elmo, tym bardziej, że wiemy, iż Olwe maił tez synów i nie ma problemu by wpleść Celeborna w tę w większości bezimienną familię, bez dodawania potworów z ulicy Sezamkowej.
Co więcej Celeborn obrońca Alqualonde pochodzący z Amanu, to rzeczywiście ktoś wyjątkowy, ktoś kto pasuje do słów Galadrieli.
I tu pojawia się druga kwestia. Czytając słowa Galadrieli z rozdziału "Zwierciadło Galadrieli" zazwyczaj koncentrujemy się na ostatnim zdaniu:
WP, I: 468 napisał(a):
Jeszcze przed upadkiem Nargothrondu i Gondolinu przybyłam tutaj zza gór i razem z Celebornem przez długie wieki walczymy, stawiając opór złym losom.

Jest ono argumentem, że Celeborn był w pierwotnej wersji Nandorem.
Ale zobaczmy co zostało napisane wcześniej:
WP, I: 468 napisał(a):
Albowiem władca Galadrimów zaliczany jest do najmądrzejszych elfów Śródziemia i może was obdarzyć tym, czym nie rozporządzają nawet potężni królowie. Od zarania dziejów przebywał na Zachodzie, ja zaś od niepamiętnych czasów byłam przy nim.
[pogrubienie - M.L.]
I tu pytanie - Czy Dolina Anduiny to Zachód?
Zwłaszcza jeżeli uwzględnimy jeszcze dwa czynniki: kto to mówi i zwrot od zarania dziejów. Zwłaszcza, że Wielka Rzeka jest postrzegana jako granica wschodu i zachodu.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.