Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"A Elbereth Gilthoniel,
Silivren penna miriel,
O menel aglar elenath!
Na-chaered palan-diriel
O galadhremmin ennorath,
Fanuilos, le linnathon
Nef aear, si nef aearon!"
 , Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Czy warto bawić się w fanowskie wydania tekstów Tolkiena? 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 12-10-2010 10:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Sirielle napisał(a):
To oczywiście uproszczenie, ale nadal jest to wybór redaktora, a nie autora oryginału, a w paru przypadkach nie tylko redakcja, ale i zmiany, by powiązać jakoś całość w jedną opowieść. Nie wiemy, jak zrobiłby to Tolkien, mamy tylko wizję wydarzeń Christophera, a czym jest fan fik, jak nie własną wizją wydarzeń (i ich dopowiedzeniem, kontynuacją, przeinaczeniem zależnie od rodzaju fanfika)? Przerysowana definicja oczywiście, ale każda redakcja to ingerencja w oryginał, inaczej się nie da.

I tu właśnie pojawia się drugie 'ALE'. Zgadzam się bowiem, że w takim rozumieniu jest to fanfik. I każda rekonstrukcja tekstu Tolkiena, jest rodzajem fanfiku, ale Silmarillion czy Dzieci Hurina są jednak przedmiotem dyskursu, nawet nie koniecznie smakoszy, jak ich okreŚla Goku. Dlaczego? Bo są powszechnie dostępne i maja jednak status tekstu kanonicznego.
I stąd pojawiało się moje pytanie o sens.

Dla mnie bowiem sensem takich publikacji są dwie rzeczy, pokazanie, że w przypadku utworów nie wydanych przez samego Tolkiena, nie jesteśmy skazani na jedną wersję, a co za tym idzie nie jest ona kanoniczna. A także dyskusję nad samym tekstem formą jego wydania, charakterem itp., itd.
Przy okazji jest to także pokazanie bogactwa świata i tekstów stworzonych przez Tolkiena, w formie bardziej zjadliwej niż większość tomów HoME.
To jednak miała być przede wszystkim literatura a nie wypisy archiwistyczne.

Nie ukrywam, że sam się w to bawię, gdyż sprawia mi to dużą satysfakcję, daje zadowolenie aroganckiej części mego ego - 'MOGĘ'!!! :p Pserwa Jestem rozwalony Spox Rządzę
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora