Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści


pokaż tylko ten wpis  Temat: Ósanwe-kenta. O czym mówi? 
Autor Wiadomość
Dag O'Berth
Weteran Bitwy Pięciu Armii


WpisWysłany: 14-08-2010 16:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Tak na prawdę to wielka wiedza i analityczne zdolności umysłu, które pozwalają przewidzieć to, co może się wydarzyć, tym większe u elfów, ze ich wiedza i doświadczenie są większe. Ale zwróćmy uwagę, jakie to racjonalne.


Bo w zasadzie jeśli świat idealny (duchowy) jest tak samo realny i poznawalny jak materialny a pierwsze osobowe przyczyny i ich cechy transcendentne nie są hipotezami czy mitami tylko znanym i sprawdzalnym faktem (podobnie jak ich logosy demiurgosy) to empiryzm się zgadza z racjonalizem i mistycyzmem czy inną wiedzą objawioną - poprzez zrobienie eksperymentów na wszystkich dostępnych egzemplarzach złapanych mayarów dostanie się taki wynik jak w objawionej książce o mayarach jakiegoś elfa, do którego zagadał nad strumykiem Ulmo a wiedza uzyskana ze żródeł empirycznych, objawionych, mistycznych jest musi być spójna bo prawda może być tylko jedna (obiektywna). Anamneza się sprawdza, Historia magistra vita est nie tylko z nazwy a posiane ziarna wydają plon obfity.

Taka tomistycza teologia chrześcijańska jest pewnie bardziej racjonalistyczna niż niejedna prawdziwa nauka - no z tym małym figlem że trzeba postawić kilka dogmatów żeby pobudować system. Ale jak się wyjedzie od in principio Deus creavit jak Tolkien to nie trzeba się potem gimnastykować i cofać datę stworzenia świata jak odkryją jakieś dinozaury.

marzy się dopiec wiernym na gruncie doktryny ale nie ma dobrej opcji Z przymrużeniem oka .
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.