Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"- Wolałbym, żeby się to nie zdarzyło akurat za mojego życia - powiedział Frodo. - Ja także - odparł Gandalf. - Podobnie jak wszyscy, którym wypadło żyć w takich czasach. Ale nie mamy na to wpływu. Od nas zależy jedynie użytek, jaki zechcemy zrobić z darowanych nam lat." Gandalf, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Miriel kluczowa postać Silmarillionu 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 09-07-2010 21:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Korzystejąc, ze leci akurat durny film o biżuterii, popisze trochę na Forumie. Uśmiech

Geirve napisał(a) (zobacz wpis):
Cóż, nawet z tej dyskusji wynika, że kluczową postacią Silmarillionu jest nie Miriel, a jej syn, bo Miriel ma znaczenie o tyle, o ile wpłynęła na Feanora.

Co do tego nie ma sporu. Feanor jest kluczowa postacią Silmarillionu, ale przecież nie jedyna taką postacią.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w tym co szykował sam JRRT, Miriel jest znacznie ważniejsza niż na przykład Galadriela. W ważności ustępuje najwyżej Melianie i Luthien. Jest wiec jedna z kluczowych postaci kobiecych i jedną z najważniejszych w QS.

Cytat:
Co ciekawe jednak, Tolkien sam uznał Miriel (w liście no 212 - co prawda nigdy nie wysłanym) za czynnik sprawczy upadku Noldorów (co w końcu jest główną treścią Silmarillionu).

W bardziej oględnej postaci pojawia się to w "Later Quenta Silmarillion". Gdzie praktycznie cala dysputa nad przypadkiem Finwego i Mieirl, jest jednak dysputa nad Miriel i jej uporem.

Cytat:
Wątek podobieństwa Feanora do Miriel jest ciekawy. Wg. mnie, co ich łączy najbardziej (i odróżnia od innych elfów), to bunt i niezgoda na sytuację zastaną.

Fakt. Miriel jest niezależna, nie poddaje się standardom i stereotypom. I w tym Feanor jest do niej podobny. Wybitna artystka, niezależny duch, odrzuca obowiązujące konwenanse.

Jej postawa jest bezpośrednią przyczyną pierwszego wielkiego kryzysu przed jakim staja Valarowie i Amanyar. Jednocześnie jej postawa wymusza zwyczajowe i prawne regulacje, o których nikt wcześniej nie myślał.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.