Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

" `Dzień dobry` powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. `Co chcesz przez to powiedzieć?` - spytał. `Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?` `Wszystko naraz` rzekł Bilbo. `A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.`" Bilbo, Hobbit

pokaż tylko ten wpis  Temat: Czy uważacie, że Tolkien był rasistą? 
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 14-04-2010 17:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Mi się wydaje, że wam się po prostu myli rasizm w sensie występowania ras, z rasizmem, jako ideologią wywyższania jednej rasy ponad inne. Nie wiem, jak Tolkiem mógł być rasistą skoro, tak a nie inaczej zareagował na nazistowską gadkę i robił sobie z niej jaja (słynny list do niemieckiego wydawcy)? Śmiech
To, że ktoś w książce (w baśni użytkowującej określone jasne dla _Europejczyków_ archetypy) był śniady to przecież wyłącznie realizm geografii - bo na południu ludzie SĄ śniadzi. A Harad, Umbar były na południu. A dopatrywanie się rasizmu w tym, że _w baśni_kraj złej strony jest na południu? No, kulce, a w Narnii zła jest czarownica, która lubi zimę i mieszka w krainie śniegu - czy to znaczy, że to obraża Eskimosów? Śmiech To nie jest nic innego, jak stereotypowe wykorzystanie poprawności politycznej, to samo, które nakazuje usuwać z filmów Disneya złe postacie, jeśli akurat są one Arabami czy śniadymi. To te same zapędy cenzorskie, które kazały usunąć łeb orka z piki w wydaniu TTT przeznaconym dla purytanskich telewizji amerykanskich, i te same ciagoty, które kazały Rosinskiemu wyciąć z Thorgala jeden kadr z żeńską postacią topless (choć, co dziwne, przeciw męskim postaciom topless występującym w tym komiksie nikt się nie wypowiedział - a to przecież jest nierównouprawnienie kobiet, skoro męskich postaci nikt nie kazał mu wyciąć - w sumie też kobiety mogłbyby się oburzyć, że czemu tylko kobiety tak się traktuje?) Nie mam nic przeciwko takiej poprawności politycznej, która nakazuje, by _częściej niż to było drzewiej przyjęte_ ukazywać w filmach większą niż w tylko w niezbędnych epizodach ilość Arabow, murzynów czy gejów. Czy po prostu wszelkich mniejszości, bo myślę, że filmy są też po to, aby pokazywać, że taka mniejszośc istnieje i aby uczciwie mówić o jej potrzebach i ambicjach. Ale nikt nie powinien zabronić autorom (np. powieści fantasy czy komiksów czy filmów) ukazywać wybranych przez nich postaci negatywnych tylko dlatego, że pochodzą skądś tam, czy też narzucać pokazywania postaci pozytywnych, bo postać o określonym pochodzeniu musi być wg niektórych tylko pozytywna. Ale pisząc to nie pamiętacie, że w książce Sam a w filmie Faramir zastanawiają się nad rzeczywistym charakterem zabitego południowca, prawda?
poz Uśmiech
tal