Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Lepiej nawet najgorszej prawdzie patrzeć w oczy." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: stone-giants 
Autor Wiadomość
Watcher
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 13-06-2002 18:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Neratin napisał(a):

Cytat:
Trzeba pamiętać że Elessar odtworzył co najmniej 2 miasta - Tharbad i Annuminas - czyli parę tysięcy osadników mamy już z głowy. Miasta te powinny mieć jakieś wiejskie zaplecze, należy więc sądzić że królewscy zasadźcy kierowali osadników przede wszystkim w okolice tych dwóch miast.

Jaki mogl byc wspolczynnik urbanizacji? 5-10%?

Cóż, z tego co pamiętam to Annuminas stało się jedną z dwóch stolic królestwa Elessara. Myślę że naturalnym jest założenie, iż większość osadników początkowo szło właśnie tam. Mogę nawet zaryzykować twierdzenie, że Arnor początków IV Ery mógł mieć strukturę polis (pod względem zaludnienia, nie ustroju ofkoz).

Neratin napisał(a):

Ja skolei spekuluje, ze do Gundabad wrocily krasnale.

To miała być złośliwość? Język Moja teza o "złej sławie" to nie jest chyba do końca spekulacja Uśmiech

Neratin napisał(a):

'Emmigrate or degenerate' - 'Do androids...' ;-P

Emigrujcie, emigrujcie Uśmiech Tam zawsze jest lepiej niż Tu. Uśmiech Tam jest tak ciekawie... Attack ships on fire off the shoulder of Orion, C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate... Emigrujcie, zabijecie nudę Uśmiech

Neratin napisał(a):

Ciagle ignorujesz istnienia Goscinca Wschodniego. A przeciez po upadku Saurona sporo sie musialo dziac w i za dolina Anduiny. Mamy Dale, Esgaroth, Thorina Kamienny Helm... Wysoka Przelecz byla uczeszczana, ergo musiala byc poznana. A ja wierze w to, ze pierwsze wieki Odnowionego Krolestwa byly czasem powszechnej szczesliwosci, rozwoju gospodarczego etc ;-P

Zapętlamy się powoli (powoli! Ha! Złośliwy uśmiech ) Ja nie neguję tego ruchu handlowego. Sądzę jednak iż były to dość rzadkie konwoje, bo mimo wszystko trzonem Odrodzonego Królestwa pozostawał Gondor - i to on musiał przyciągać głównie uwagę kupców. Poza tym, po raz kolejny twierdzę: sami kupcy nic nie znaczą (tym bardziej że duża część z nich to lubiący gawędy awanturnicy). W średniowieczu kontakty handlowe z Afryką i Azją nie przeszkadzały Europejczykom zasiedlania ich Psiogłowcami i innymi monstrami. IMHO aby "oswoić" taką dzicz potrzebne było dunedaińskie osadnictwo. A jego przez pierwsze stulecia IV Ery moim zdaniem nie było.

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora