Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wrócić oznaczałoby przyznać się do porażki i narazić na dalszą, gorzką klęskę w przyszłości." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Narn e-'Rach Morgoth- alternatywa dla Dzieci Hurina 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 21-11-2009 19:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma chętnych do krytyki. To sam się skrytykuję. Język Uśmiech Nie wiem czy to schizofrenia, ale co tam i tak wiem gdzie skończę. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Nie tak dawno miałem okazję dośc dokładnie przejrzeć ta edycję. I cóż. Nie chodzi o skromność, ale spojrzenie z dystansu. Falktem jest, że najlepiej by było by każda edycja mogła się odleżeć nim zostanie wydana.

Przede wszystkim, zbyt silnie trzymałem sie jednak wydanego Silmarillionu, i pewnej wizji tam wykreowanej przez Christophera Tolkiena. I nie chodzi nawet o zachowanie historii Hurina i Nauglamira, ale jednak pewien opór, przed odrzuceniem tego co już znam.

Bo taki jest fakt, że jednak w każdym z nas ten Silmarillion strasznie mocno siedzi. I nawet kiedy dojrzewamy do krytyki, zaczynamy zauważać błędy w redakcji, to i tak trudno nam z wyrzucić z siebie Silmarillion. I oczywiście tak na codzień, to nie jest potrzebne. Ale kiedy ktoś chce sobie urządzić szaleńczą zabawę w stylu przygotowania wąłsnej redakcji któregokolwiek z tekstów, to powinien jednak odrzucić sentyment.

Inna sprawa, że takie doświadczenie uczy pokory. Pokory wobec innych redaktorów, w tym wypadku Chrsitophera Tolkiena, jak i wobec tektu i dzieła, a wreszcie krytycyzmu i sceptycyzmu względem własnej pracy.

Wiem jedno, dzisiaj jednak zrobiłbym to nieco inaczej. Nie byłaby to może jakaś radykalna zmiana, ale jednak wyglądąłoby to nieco inaczej. Uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora