Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Szczęśliwy ten, który z własnej woli znosi ból utraty, choć mógł wybrać inaczej. A nagrodą niech będą wspomnienia, nigdy nie wygasłe i nie więdnące..." Legolas, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: stone-giants 
Autor Wiadomość
Neratin
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 13-06-2002 10:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Watcher napisał(a):

Jasne, ale ja nadal twierdzę że w przeciągu jakichś 100-200 lat Gondor miał za mało ludzi aby szybko zasiedlić Północ.

Watcher, przeciez z 'szybkiej kolonizacji' to ja zrezygnowalem pol roku temu ;-P
Ale bezpieczna wydaje mi sie hipoteza, ze kiedys w koncu musiano zasiedlic Rhudaur, prawda? Dla tematu naszego topicu maja znaczenie dwa pytania: ile trwalo Odrodzone Krolestwo, i kiedy przestano 'aktualizowac' kopie Czerwonej Ksiegi. Jesli opublikowany tekst jest zblizony do kopii Findegila, to faktycznie ograniczeni jestesmy do tych 200 lat CzE.

Cytat:
Trzeba pamiętać że Elessar odtworzył co najmniej 2 miasta - Tharbad i Annuminas - czyli parę tysięcy osadników mamy już z głowy. Miasta te powinny mieć jakieś wiejskie zaplecze, należy więc sądzić że królewscy zasadźcy kierowali osadników przede wszystkim w okolice tych dwóch miast.

Jaki mogl byc wspolczynnik urbanizacji? 5-10%?

Cytat:
Na wschodzie ciągle jeszcze były resztki Rivendell mające status ukrytej doliny - wnioskuję (spekuluję) że wobec tego te tereny również były objęte jakimś embargiem.

Zawsze to mnie zastanawialo: jaki to bylo z Rivendell za czasow Rhudauru/Angmaru - formalnie lezalo jednak na granicy, Bruinen? I w jakiej odleglosci przebiegal gosciniec, tak by ciagle Imladris pozostalo 'ukryta dolina'? Jedyny opis znajduje sie w 'H', tam krasnoludy ida przez 'wiele dni', co pozostawia dosc duzo miejsca.

Cytat:
A nawet jeśli nie - po co osiedlać się na niepewnym pogórzu (Trolle i wredny Gundabad, nawet jeśli faktycznie udało się szybko wyciąć wszystkie orki to nadal pozostawała zła sława),

Ja skolei spekuluje, ze do Gundabad wrocily krasnale.

Cytat:
jeśli w centrum Arnoru miejsca było dosyć. I pewnie królewska administracja początkowo zachęcała do osiedlania się właśnie tam.

'Emmigrate or degenerate' - 'Do androids...' ;-P

Cytat:
Co do tych Dzikich Krajów, to pewnie masz rację, ale za Chiny nie potrafię tego skorygować (słabości pamięciowe Uśmiech ). Jeśli tak, mój argument odpada. Sądzę jednak że jeżeli znowu kontakty Arnor - Gondor ograniczyłyby się do Zielonej Ścieżki, to wiedza gondorskiego skryby ograniczyłaby się do swoistej hantelki: Północ, Zielona Ścieżka jako łącznik i Południe. Północ ograniczona do Arthedain i ewentualnie skrawków Cardolanu i Rhudauru.

Ciagle ignorujesz istnienia Goscinca Wschodniego. A przeciez po upadku Saurona sporo sie musialo dziac w i za dolina Anduiny. Mamy Dale, Esgaroth, Thorina Kamienny Helm... Wysoka Przelecz byla uczeszczana, ergo musiala byc poznana. A ja wierze w to, ze pierwsze wieki Odnowionego Krolestwa byly czasem powszechnej szczesliwosci, rozwoju gospodarczego etc ;-P
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email