Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: PKP czyli Pasożytnicza Klasa Panująca w Shire ;) 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 14-11-2009 19:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Shire, z pewnościa nie jest wspólnota feudalną, w klasycznym tego słowa rozumieniu. Jak się wydaje pasuje do post-feudlanej ale przed-industrialnej Anglii. Czyli społeczeństwa, gdzie przynajmniej formalnie zniknłęy formy prawnej zależności i grupy ludności zależnej.
Gros mieszkańcow stanowią wolni osobiście osobnicy: famerzy, rzemieslnicy, zagrodniy, byc może kupcy, a w każdym razie Hobbici, dla ktorych handel jest ważnym źródłem dochodu (vide Hornblowerowie). Zresztą wzmianki dotyczące Krasnoludów świadczą, że Hobbici pelnią wobec nich tą samą funkcję co ludzie w Rhovanionie i pewnie niegdyś elfowie w Eregionie i Lothloien. Dostarczają zywności, przecież nie za darmo.
Społeczność Hobbitów bynajmniej nie wydaje się prosta, jest dośc zlożona. Mamy ożywioną gospodarke towarowo-pieniężną, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz (kontakty z Bree i Krasnoludami).

Jednocześnie wyraźnie mamy (tak jak w północnej i zachodniej Anglii w XVI i XVII wieku) wiele anachronizmów systemu feudalnego, w postaci rozbudowanych struktur rodzinno-klientalnych, co widac po Tukach i Brandybuckach. Pozycja tych ostatnich jest mniej sformalizowana i wyrasa z ich prywatnej inicjatywy, jaka była kolonizacja Bucklandu, ktory jest faktycznie ich prywatną domeną, bardzo luźno powiązana z wlaściwym Shire struktura polityczn/adminstracyjną (Buckland nie należy do żadnej z Ćwiartek). Tukowie wyraźnie dziedziczą pewne tradycyjne urzędy wywodzące się czy to z tradycji Arnoru, czy własnej tradycji Hobbitów, ale nie mające już większego znaczenia poza honorowym. Z drugiej strony trudno powiedzieć by uznawali władzę burmistrzów z Michel Delving, raczej współpracują z nim i innymi formalnymi władzami. Swoją pozycję opierają, na tradycji, zamożności i rozbudowanej rodzinie oraz klienteli.

Pozycja reszty społeczeństwa jest raczej kształtowana przez stopień zamożności, a nie status społeczny, stąd Bagginsowie, Sackville-Bagginsowie, Hornblowerowie, należą raczej do oligarchii, niz arystokracji. Ich pozycja wynika z zamozności i przynajmniej w przypadku Bilba, mamy do czynienia z klasycznym rentierem.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.