Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: PKP czyli Pasożytnicza Klasa Panująca w Shire ;) 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 14-11-2009 15:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Moznaby sie pokusić o znacznie bardziej rozbudowany układ. Zwłaszcza, że historia Shire zaczyna sie ponad 1000 lat wczesniej.
Wydaje się, że takie rody jak Tukowie i Brandybuckowie, byli przedstawicielami starej arystorktacji. Tymi, którzy przybyli z gromadą krewnych, zwolenników i klientów i na mocy układu z władcą Arnoru zagospodarowali teren, wykorzystując z jednej strony zaszłości administracyjne królestwa (Shire - prowincja i jej podział na Ćwiartki), jak i własne tradycje plemienno-rodowe (pozostałościa tego mógłby być Than).
Jednak z czasem zaczęła powstawać nowa arystokracja (oligarichia), ludzie tacy, jak Hornblowerowie, czy Bagginsowie, którzy mieli smykałkę do inetersów, wprowadizli nowe uprawy, weszli w porozumienie biznesowe z Krasnoludami (dostarczajac im jedzonka). Wsio ryba, własnymi zdolnościami doszli do majętności. Bilbo byłby już pokoleniem rentierow, czyli kogoś kto żyje z osiągnięć wczęśniejszych pokoleń. Jakiś przodek dobrze zaintwestował w nieruchomości, stworzył system dzierżaw wiejskich i miejskich, ktore dawały stały i przyjemnie duzy dochód. Do tego korzystne ożenki, miłe spadki. Coś bardzo w stylu późnej angielskiej gentry i wiktoriańskich landlordów.
Ten model pewnie dałoby się rozwinąć.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.