Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Lepiej nawet najgorszej prawdzie patrzeć w oczy." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Slash w fanfikach tolkienowskich 
Autor Wiadomość
Elbereth
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 13-11-2009 14:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):

Jest jakas moda na slasz - książek i komiksów współczesnych o podobnej tematyce jest furka. Myślę, że w fanfikach, jako w fandomie dośc niszowym owa moda ujawniła sie wcześniej. A potem poszła za tym moda na książki w ogólnym obiegu. Nie twierdzę, że to źle, po prostu slaszowanie wszystkiego co się rusza i na drzewo nie ucieka jest bez sensu w kontekście danego świata.

Nie wiem, czy to znaczy, że ja mam pecha, czy że za mało czytam? Bo jak niegdyś przeglądałam m.in. ffnet to nie rzuciło mi się, aby slasha było tam więcej niż innego rodzaju fanfików hmmmm... Ale faktem jest, że od długiego czasu mało czytam i nie śledzę, może nie jestem na bieżąco?

Cytat:

Skoro w realu mamy parę procent - nie wiem 5 - 10% homo to imo slasze niby powinny być 10% wszystkich fanfików

Ale tutaj wychodzi jeszcze jedna rzecz - pisanie o tym, co niegdyś było zakazane. Taka "rewolucja" seksualna w fanfikach, co jest echem ogólnej rewolucji w poglądach na tolerancję Uśmiech Pojawia się coś, czego nie było, więc przez wiele lat jeszcze będzie bardziej ekscytujące bo NOWE. Jak skończy się homofobia w społeczeństwie i atmosfera skandalu wobec homoseksualności, skończy się też ten pikantny posmak w samym pomyśle "slash". Wtopią się w inne gatunki fanfików i ludzie przestaną pisać slash dla samego slashu, a zaczną patrzeć na fanfiki szerzej. Trochę to jeszcze potrwa zanim się tak stanie Uśmiech
Cytat:

Naprawdę nie wiem czemu bohater, aby być mi bliski musi mieć tę samą orientację/pozycje spoleczną/płeć/status/wygląd/pochodzenie/ wiedzę/poglądy i wszystko inne co ja? hmmmm...

A nie czułaś nigdy potrzeby utożsamiania się z literackim bohaterem? Nawet jako dziecko, nie poszukiwałaś wzorów dla samej siebie? Nie wyobrażałaś sobie, że jesteś kimś-tam z książki/filmu? Albo że chcesz być podobna do jakiejś postaci? Ja tak Uśmiech I teraz postaw się na miejscu osoby homo, która naprawdę takich fikcyjnych "autorytetów" poszukuje. Orientacja to jednak ważna część życia, zwłaszcza jeśli zwalczana przez otoczenie. Wierz mi, że niejedna lesbijka czy gej potrzebuje znaleźć w fikcji wytchnienie i tam będzie rozpaczliwie szukać akceptacji dla swej orientacji. A jeśli jej nie znajdzie, bo wszystkie bajki są hetero, to stworzy sobie własne, albo zmodyfikuje istniejące do swoich potrzeb. Bo BRAKUJE bajek i romantycznych opowieści dla homo. Ja sama jako 11 latka miałam awantury z ojcem o to, czemu księżniczka nie może żyć długo i szczęśliwie z drugą księżniczką.

Cytat:
I
Jakie polskie uprzedzenia? Nie poczuwam się do żadnych "polskich" uprzedzeń, a jeśli wykryłaś w powyższym zdaniu jakieś uprzedzenia to są one wyłącznie moje wlasne i czy możesz mi wyjaśnić jakie tam są, bo ich tam nie widzę? Uśmiech
Chodzi ci może o adopcję Froda? No wiec faktycznie czytałam taki fanfik - zupełnie nie polskiej produkcji.

Już tłumaczę. Faktycznie użyłam za ostrego sformuowania, gomene oops, zawstydzenie
Chodzi o to, że miałam wrażenie po Twoim wpisie, że jak miałabyś ot tak, spontanicznie wymyśleć jakieś wątki homo to jakoś tak automatycznie przyszły Ci do głowy tylko negatywne. Jak gej - to od razu z ciemnej strony, porywający chłopców - skojarzenie -> pewnie pedofil. Jak Bilbo, to od razu odrzucony w Shire i samotny, mający do tego problemy z adopcją -> dyskryminacja, nietolerancja. Rzuciły mi się natychmiast negatywne stereotypy powtarzane w Polsce przez homofobów. A ja jak pomyślę o wątku homo, to myślę o czymś pięknym, miłości, uczuciu. Dość mam tragicznych historii w rzeczywistości.
Cytat:

Może takie fanfiki są, ale ja jeszcze takich nie znalazłam.

Poszukam Śmiech
Cytat:

Elfy chyba mają świetny wzrok, nawet w nocy Śmiech

Ale oni się schowali w bardzo gęstych krzakach Śmiech Albo położyli się za skałką Złośliwy uśmiech
Cytat:

Taka miłośc zapewne przekracza granicę płci i rasy. A zatem po co ustanawiać jej nowe granice? Tworząc homo-wersje postaci?

To też nie do końca tak... Ainurowie są ponad płeć to już mamy ustalone. Jak mówię o orientacji w przypadku Vardy, rozumiem to nieco inaczej, niż w przypadku elfki. Tutaj pada na elfkę - kobietę dlatego, że połączenie z uduchowioną żeńską istotą - elfką która urodziła się w Amanie, a więc ma w sobie mnóstwo tego pierwszego, najczystszego światła, sprawia, że ta transcendentalna miłość "międzygatunkowa" staje się możliwa. Bo nie ma elementu prokreacji, męskiego hormonu etc., który Melianę wiązał z ciałem na dobre. Tu następuje połączenie energii dwóch istot, na czym Elfka zyskuje, a Valiera nic nie traci. Vardę przyciąga światło, nieskalane - a zamierzam opisać, że Elindil takim niezwykłym światłem właśnie była ^^ Więc mówienie o orientacji jest efektem pewnego skrótu myślowego, bo Varda z wymienionych wcześniej powodów, nie wybrałaby żadnego mężczyzny. Ale jak sama widzisz, definicje w tym wypadku są bardzo nieścisłe i nie oddają sedna.

Cytat:

Eh, to nie miała być ironia - może użyłam niewlasciwego emotikona? hmmmm...
To miał być uśmiech ze siebie samej.

A ja z kolei jestem przeczulona nieco za bardzo, gomene po raz drugi^^ oops, zawstydzenie

Nieraz myślałam o sobie jako o New Age, ale to też temat rzeka i nosi w sobie wiele trendów, jakich nie podzielam. Heh. Czy dostateczna definicją będzie, jak powiem, że duchowo czuję się Ainurem? ^^
Cytat:

Swoją drogą fanfiki to dla mnie ciekawa sprawa, zaś ich elementy kontrowersyjne jeszcze ciekawsza.

Zdecydowanie Elfik Jestem za
The moon is my heart
Come find me
I'm on every hills and fields
I'm here
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora