Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Lepiej nawet najgorszej prawdzie patrzeć w oczy." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Slash w fanfikach tolkienowskich 
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 12-11-2009 20:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Również się zgadzam. I nie widzę w slashu ulegania ówczesnej modzie, zwłaszcza w dobrym slashu - a już na pewno nie posądziłabym o to Ivaneth Uśmiech

Jest jakas moda na slasz - książek i komiksów współczesnych o podobnej tematyce jest furka. Myślę, że w fanfikach, jako w fandomie dośc niszowym owa moda ujawniła sie wcześniej. A potem poszła za tym moda na książki w ogólnym obiegu. Nie twierdzę, że to źle, po prostu slaszowanie wszystkiego co się rusza i na drzewo nie ucieka jest bez sensu w kontekście danego świata.
Skoro w realu mamy parę procent - nie wiem 5 - 10% homo to imo slasze niby powinny być 10% wszystkich fanfików, a nie są - co drugi fanfik na jakiejkolwiek stronie to slasz. I wśród postaci slaszowanych, by było realistycznie, jak w realu powinno być 1 czy 2 homo na jedną fanfikową ekipę bohaterską, tymczasem zdarzają się fanfiki, w których hetero są tylko upiory lub konie Śmiech A więc imo jest jakaś moda, która to nagania i podbija.
Zdecydowanie łatwiej mi przywyknąć do postaci, którą się zeslaszowało, ponieważ była oryginalnie bez pary lub nic o niej w tym zakresie nie wiemy, niż do postaci, która w kanonie ma małżonkę/ka.

Cytat:
Teraz po prostu WOLNO o niej wprost pisać, a kiedyś musiała być zakamuflowana, bądź była skandalem.

Fakt.

Cytat:
cudownie jest je wyszukiwać w tych dawnych, bardziej romantycznych czasach niż materialistyczna i technologiczna V era.

Wyszukiwać nawet tam, gdzie ich w kanonie nie było? I, gdzie są kulturowo lub biologicznie niezbyt możliwe hmmmm...

Cytat:
Co ma zrobić osoba homoseksualna pragnąca dobrej romantycznej opowieści dziejącej się w dawnych czasach? Powiesz jej, że ma szukać tylko w książkach współczesnych?

To jest pewien problem. Jednakże dla mnie osobiście nie do końca zrozumiały.
Na pewno nie ma wiele tekstów z ogólnie mówiąc dawnych epok, w których homo mógłby się poczuć swojsko. Bo bohaterowie są doń podobni. Jednak, gdy czytam heroiczną historię to przecież nie czytam o sobie ani też nie oczekuje, że heroiczny bohater tej opowieści (wszystko jedno czy fantasy czy mit czy poemat czy cokolwiek) będzie: kobietą, lub będzie nosił okulary, albo lubił koty i likier mętowy Śmiech Naprawdę nie wiem czemu bohater, aby być mi bliski musi mieć tę samą orientację/pozycje spoleczną/płeć/status/wygląd/pochodzenie/ wiedzę/poglądy i wszystko inne co ja? hmmmm...
Całkiem dobrze odebrałam fanfik o Bilbie w wersji homo, i uważam, że całkiem dobrze homo może odebrać fanfik o Bilbie w wersji hetero (nie piszę "w wersji kanonicznej", bo w kanonie nie ma stwierdzenia jakiej jest orientacji).
Co ma zrobić malarz, ktory chce poczytać o malarzach lub prawnik, który chce o prawnikach - a u Tolkiena taki zawód jest wspomniany pewnie może 2 razy - mają przerobić całego Tolkiena co 3 bohatera zmieniając na malarza lub prawnika? To trochę głupie. Ble Ble ;D

Cytat:

Natomiast owszem mogę ten świat zaopatrzeć w np. haradzkiego ambasadora -geja, lub umbarskiego łowcę niewolników dostarczającego towaru w postaci blondwłosych dzieci z Rohanu. Mogę ten świat zaopatrzyć w nieszczęśliwego Bilba - geja, który wyrusza w świat, by uciec przed osamotnieniem w swym kraju, a lata później ma problem z adopcją Froda. Bo nie chcą mu go dać. Ale nie będzie to dla mnie kanoniczny

Cytat:
I jak ładnie od razu wkładasz polskie uprzedzenia do potencjalnego fanfika, a sama pisałaś, że nie należy takich rzeczy przypisywać światu Tolkiena Uśmiech

Jakie polskie uprzedzenia? Nie poczuwam się do żadnych "polskich" uprzedzeń, a jeśli wykryłaś w powyższym zdaniu jakieś uprzedzenia to są one wyłącznie moje wlasne i czy możesz mi wyjaśnić jakie tam są, bo ich tam nie widzę? Uśmiech
Chodzi ci może o adopcję Froda? No wiec faktycznie czytałam taki fanfik - zupełnie nie polskiej produkcji.

Cytat:
I to też nic by nie zmieniło w kanonie.

To by nie zmieniło. I owszem nie miałabym nic przeciwko takiemu epizodowi. Bo on nic nie zmienia w oryginale. Za to fanfiki Mary Borselino zmieniają, bo w związku z bi-związkiem trójki F/R/S i wychowaniem wspólnych dzieci - Szara Przystań odbyła się wiele lat później. Wiec to jest uniwersum alternatywne i nie jest kanonem. Choć fanfiki są przeładne. Ale nic to nie zmienia, że dla mnie to nigdy nie będzie uzupelnienie kanonu.

Cytat:
Dla mnie właśnie odpowiednio opisane związki homo wpisują się w świat i tworzą dodatkowe rozdziały.

Może takie fanfiki są, ale ja jeszcze takich nie znalazłam.

Cytat:
- a co jakby wziąść dwóch bohaterów, co w ukryciu urżnęli się jednak na tej uczcie, czego inni w ciemnościach nie zauważyli? Z przymrużeniem oka

Elfy chyba mają świetny wzrok, nawet w nocy Śmiech

Cytat:
Transcendentalną miłość

Taka miłośc zapewne przekracza granicę płci i rasy. A zatem po co ustanawiać jej nowe granice? Tworząc homo-wersje postaci?

Cytat:
Oj Tallis, nie spodziewałabym się akurat po Tobie ironii i łapania za słówka.

Eh, to nie miała być ironia - może użyłam niewlasciwego emotikona? hmmmm...
To miał być uśmiech ze siebie samej.

Cytat:
Tak naprawdę to bardzo trudno mi zdefiniować mój "system wierzeń",

Mój też, ale sporo tam jest unitarianizmu, buddyzmu, neopagan i gnostyckich kawałków. Tak po prawdzie to głównie mistyka i nie odczuwanie potrzeby związania się z żadnym określonym kultem czy organizacją.

Swoją drogą fanfiki to dla mnie ciekawa sprawa, zaś ich elementy kontrowersyjne jeszcze ciekawsza.
poz Uśmiech
tal