Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"(...)rada to niebezpieczny podarunek, nawet między Mędrcami, a każda może poniewczasie okazać się zła." Gildor, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Czy "Arcyklejnot" mógł być jednym z Silmarilów 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 01-11-2009 20:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Pozwoliłem sobie odblokować ten temat. Bo sugestia simina i pytanie zawarte przez spoxgrega nie jest takie nietrafione.
spoxgreq napisał(a) (zobacz wpis):
A ja mam kosmiczną tezę, która mi wpadła do głowy jeszcze przy pierwszym czytaniu Sila

Wbrew temu co pisali Nellelóre i Sarnond sprawa nie jest taka oczywista. Zacznijmy od kwestii obocznych. Pierwsze, to argumenty Sarnonda, ktore bazuja na publikowanym Silmarillionie. I tradycyjnie pojawia się pytanie, czy wybór Christophera Tolkiena mozna traktowac, jako ostateczne zdanie i wyrok w jakiejkolwiek kwestii?? Zwłaszcza, że wiemy, iż akurat "Upadek Doriathu" jest tym rozdziałem, w którym ingerencje redaktorskie były najdalej idące.

Co do argumentow Nellelóre, to rzeczywiście jest kwestia wielkości, choć warto pamiętać, że Thingol, dla którego zrobiono naszyjnik, był bardzo wysoki i proporcjonalnie zbudowany, to był wiec "kawał faceta", jakkolwiek to się z elfami nam nie kojarzy.
Co do drugiego argumentu Nelle, tekst Of Dwarves and Men wyraźnie sugeruje, że ten region w tym Erebor były penetrowane przez krasnoludow już wcześniej, może nawet przed poczatkiem II Ery.

Czyli te argumenty przeciw odpadają, a przynajmniej trudno je traktować jako jednoznacznie negujące taką możliwość. Uśmiech

A warto jednak zwrócić uwage na trzy kwestie.
Pierwsza, że jednak fakt, że w Hobbicie mamy do czynienia z wieloma anachronizmami pierwszoerowymi.
Druga fakt, że Hobbit i Quenta Noldorinwa powstają w podobnym czasie.

Wreszcie opis Arcyklejnotu i Silmarili jest bardzo podobny w formie i charakterze. Te klejnoty maja bardzo podobne cechy, zdolnośc do łowienia światła i oddawania blasku upiększonym, zdolność do świecenia wewnętrznym światłem.
Może to nie za wiele, ale może warto się nad tym zastanowić. Uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora