Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Nie wiemy, co nam przyszłość objawi, ale powinniśmy wstąpić na ścieżkę, której wybór jest nieuchronny." Gandalf, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Aldarion i Erendis wasza ocena 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 16-06-2009 12:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Jedna ze scen, którą lubię w tej opowieści, jest scena kiedy Meneldur czyta list Gil-galada. Ta scena wyraża całą specyfike tej opowiesci. Opowieści w ktorej nie ma złych bohaterow. To jest dramat dobrych ludzi. Ludzi o dobrych intencjach, ktorzy kochają, i mchca jak najlepiej, ale... I ta wlaśnie scena to pokazuje dobitnie. Oto mamy dobrego starego króla. Który dla obowiązku władzy poswięcił swoją pasję. Jest skłocony z synem, bo postrzega jego pasję jako fanaberię. Dobrą, a w każdym razie możliwą do tolerowania póki syn był młod, niedojrzały, ale teraz , świadcząca zdaniem Meneldura o niedojrząłości syna i braku rozsądku. Dla Meneldura, te wszystkie morskie wyprawy, to jedynie zabawa i fanaberia świadcząca o bnraku dojrzałości Aldariona, ktory kraj i żonę porzuca dla jakiś mrzonek i rzeczy niepoważnych, dobrych dla ludzi niższych stnaow, ale nie dla następcy tronu.

I nagle czytając list Gil-galada rozumie, że to co traktował jako fanaberię niedojrząłego syna, jest dowodem jego dojrząłości. Oto syn dostrzegł to, czego on w swej mądrości nie dostrzegł. I nagle rozumie, ze syn bynajmniej nie jest niedojrząły, jest tylko inny i inaczej widzi swoje obowiązki. I tu wyraża się mądrośc Meneldura, raz w zaakceptowaniu swego błędu, dwa, w umiejętności ustąpienia nowemu pokoleniu, bo nowe czasy wymagają nowego podejścia.

I to jest właśnie to. Tam nie ma złych bohaterów, a przewiną, w pewnym sensie wszystkich, jest niedostatek rozmow, a przede wszystki najbardziej typowa nieumiejętność ludzi. Nieumiejętność słuchania innych.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.