Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Mądrość każe ugiąć się przed koniecznością, jeśli po rozważeniu wszystkich innych dróg ta jedna okazuje się nieuchronna, jakkolwiek może się to wydać szaleństwem komuś, kto łudzi się zwodniczą nadzieją." Gandalf, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Muzyka elfów - odpowiedniki w naszym świecie [linki] 
Autor Wiadomość
Tavarunya
Weteran Bitwy Pięciu Armii


WpisWysłany: 23-04-2009 15:51    Temat wpisu: Muzyka elfów - odpowiedniki w naszym świecie [linki] Odpowiedz z cytatem

Mamy juz temat o instrumentach elfów, a mnie się marzą linki do muzyki granej tylko i wyłącznie na takich instrumentach. Dlatego też zakładam nowy temat, którego zasady (i zasadność) zaraz objaśnię.
Co prawda na forum jest mnóstwo linków do przeróżnych pięknych utworów ale często zdarza się, że występują w nich elektroniczne ozdobniki albo gitara elektryczna alibo cuś podobnego. Prosiłabym, żebyście dla odmiany w tym temacie podawali utwory, wykonywane wyłącznie na instrumentach, których wedle Tolkiena używali elfowie. Jakie to instrumenty - cytuję za Nolimonem:

Cytat:
Widać wyraźnie, że instrumentem, który najbardziej kojarzył się Tolkienowi z elfami, była harfa. W różnych fazach koncepcyjnych opisywały ją takie słowa: quingi, tanta, tantila, nandë (ÑGAN/ÑGÁNAD), nandellë (mała harfa).
Salma to lira, instrument nieco odmienny od harfy; jednak pod tym hasłem jest salmë, oznaczające "grę na harfie" [sic].

Flet to simpa lub simpina.
Trąbka to tumbë.
Romba to róg lub trąbka, podobnie róma (ROM).
Nyellë to dzwon, dzwonek.
Mamy jeszcze gong - tombo.

Znalazłem jeszcze na Ardalambionie, że w Qenya Lexiconie jest hasło viol, viola (81R). Do elfiej orkiestry dołączają skrzypce :boohoo: .
O, jeszcze bębny Z przymrużeniem oka : # drum 30R, 51L; small drum 94R; noise of drums (or guns) 94R.

Gdyby kogoś interesowało: bęben to lapumba, bębenek - tompa, a skrzypce - salqin.

Galadhorn znalazł jeszcze: "tontl cymbal, tambourine / tontilla cymbal". Uśmiech


A więc podsumowując : harfa, viola (czyli dawny odpowiednik skrzypiec), flety, rogi, dzwony i dzwonki, gongi oraz bębny. Proponuję również, żeby nie były to utwory bardzo charakterystyczne dla średniowiecza czy innej epoki^^.
Poza tym w tym temacie mogłyby znaleźć się również utwory chóralne, bez żadnych ozdobników w postaci elektroniki.
Wiem, że to dość wysokie wymagania, ale liczę na pomysłowość forumowiczów ^^. Gdyby administracja forum uznała, że ten temat za bardzo przypomina jakiś inny, to kajam się za przeoczenie, jednak nic podobnie purystycznego mnie się znaleźć nie udało Elfik

Podsumowując - proszę o utwory wyłącznie z zawartością wymienionych w temacie (albo im podobnych tj jak jest fidel zamiast skrzypiec też może być, natomiast kiedy w utworze występuje saksofon albo gitara elektryczna to odpada) instrumentów (mogą być oczywiście ze śpiewem Język) albo chóry bez dodatków. Jako przykład tego, o co mogłoby chodzić, wspomnę znalezione przez Nolimona znakomite An Dro zespołu Triskellensemble.
_________________
Elfka pokręciła niepewnie głową. Maia uśmiechnęła się z czułością, jakiej Nimrodel jeszcze u niej nie widziała.
– Masz coś, czego nie ma Cień. Masz mnie – szepnęła. – Kocham cię.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.