Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

pokaż tylko ten wpis  Temat: Pisać każdy może (tengwarem ;-) 
Autor Wiadomość
Alqualaure
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 22-01-2009 18:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Miriel, poczułam się wywołana do tablicy Z przymrużeniem oka
Przede wszystkim... nie ufałabym tak bardzo transcriberom. Nawet jeśli z nich korzystam, żeby wrzucić tekst tengwarem na komputer, zawsze, ale to zawsze sprawdzam, czy poprawne znaki podstawiły, ponieważ - uwierz - komputery bardzo często się mylą. Często zapominają o nasalizacjah (taka falka lub kreska nad tengwą) lub podwójnych literach (falka lub kreska pod tengwą), czy też końcowym s (zawijas na końcu). No i do transcriberów potrzebna jest czcionka tengwarowa (najczęściej z układem Smitha) wgrana na palantirze.
Dlatego też jednak radziłabym się zapoznać =z tą stroną (link od razu do działu o języku polskim) To jest naprawdę bardzo dobre opracowanie tengwaru, w sam raz dla początkujących (swoją drogą, Miriel, w cytacie z artykułu zgubiłaś linki - w miejscu "Tengwar Feanora" i "tej galerii" były odnośniki do strony, którą podałam wyżej Z przymrużeniem oka )
Dalej, tabelka... Nie rozumiem, dlaczego tak ją pocięłaś. (Tak, wiem, łątwiej zapamiętać - jak komu, mi właśnie pomógł oryginalny układ, a taki by mi tylko namieszał). Tolkien specjalnie poukładał znaki tak, a nie inaczej, ponieważ wtedy tworzą swoisty wzór. Najlepiej to widać w quenyi, ale w polskim też on się ukazuje. Np. trzecia kolumna to kolejno cz, dż, sz, ż - prawda, że mają ze sobą sporo wspólnego?
Wklejam tu tabelę:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

(są dwie wersje z i s - wybiera się tą, pod lub nad którą łatwiej umieścić tehtę - samogłoskę). Zmiękczenia (ć, ń, ś, ź) zapisuje się jako kropkę pod tengwą.
Samogłoski wyglądają tak:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

A, e, i, o, u, y zapisuje się bezpośrednio nad tengwami (nad łukami poprzedniej tengwy. np "ma" to tengwa m i trzy kropki ponad nią). Ą i Ę zawsze są tak, jak na rysunku (jeśli używa się tego sposobu zapisu). Na stronie Mimasa jest opisane kilka sposobów zapisu tych ostatnich dwóch liter.

Jeśli chodzi o samą naukę tengwaru, ja zaczęłam właśnie od strony Mimasa, po czym, cały czas zerkając na nią, przepisywałam ulubione teksty. Tak jak się mi wbiło do głowy Pserwa

PS. Miriel, w Twoim przykładzie odczytałam "Władca Piersicieni" Język . Dlatego też zmiekczenia radzę zapisywać pod tengwami. I dlaczego masz n z i i potem i na nośniku na końcu? (Nieprzyzwyczajona trochę jestem do tego zapisu i jako zmiękczenia - 2 kropki pod tengwą, ale słyszałam kiedyś o nim, więc ok)
Aha, jest też zasada, że r, którego użyłaś, stosuje się raczej przed samogłoskami, a r (tengwa óre) przed spółgłoskami, ale ta zasada jest przestrzegana raczej w angielskim i quenyi (o sindarinie nie wiem), w polskim jest nieobowiązkowa.
Dlatego właśnie... nie wierzymy transssscriberom, Mój Sssskarbie... Złośliwy uśmiech

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora