Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Szczęśliwy ten, który z własnej woli znosi ból utraty, choć mógł wybrać inaczej. A nagrodą niech będą wspomnienia, nigdy nie wygasłe i nie więdnące..." Legolas, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Pisać każdy może (tengwarem ;-) 
Autor Wiadomość
Miriel
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 22-01-2009 14:23    Temat wpisu: Pisać każdy może (tengwarem ;-) Odpowiedz z cytatem

Do założenia tematu zainspirował mnie wpis Elindil z wątku "Jaki jest stopień znajomości tengwaru wśród Forumowiczów?":
Elindil napisał(a) (zobacz wpis):
Można by forumową szkółkę uczących się tengwaru założyć, co Wy na to? Wybrać realne terminy i razem się doszkalać, w grupie wszak się jest łatwiej zmobilizować Z przymrużeniem oka.

Może akurat, co do terminów, to niekoniecznie, ale to prawda, że w grupie raźniej, i pomyślałam, że być może kilka osób chciałoby umieć pisać i czytać tengwarem, ale nie wie, jak się do tego zabrać Uśmiech
Ja mogłabym trochę napisać o tym, jak pisać tengwarem w języku polskim, bo przecież literami Fëanora można pisać w każdym języku, i nie jest wymagana znajomość quenyi i sindarinu. Chociaż, było by miło, jeśli ktoś ma taką umiejętność, by w jakiś przystępny sposób opisał zasady pisania tengwarem w językach elfickich (a z ankiety wynika, że są takie osoby Język ).
I nie chodzi mi o to, żeby od razu dawać linki do określonych stron i na tym poprzestać. Chodzi mi o właśnie taki tengwar dla początkujących Spox .

Chciałabym jeszcze wyrazić swój zachwyt tekstem o kaligrafii, który dla strony Ennorath przygotowała Alqualaure Love. http://www.tolkien.com.pl/ennorath/ling/calligr.php Tu zacytuję fragment dotyczący tengwaru, ale polecam zapoznanie się z całym artukułem, bo opatrzony jest przepięknymi kaligrafiami Serduszka Miłość, Zakochanie :
Cytat:
Kaligrafia u Elfów

Jednym słowem: tengwar. Wydawałoby się, że to wyższa szkoła jazdy. Nic bardziej mylnego. Tengwar, ze względu na swoją prostą konstrukcję (pnie i łuki, zamknięte lub otwarte - oto skład typowej tengwy), nadaje się wprost idealnie do kaligrafowania. Krój pisma może być kompletnie dowolny, o ile pnie i łuki są rozpoznawalne.
Jednakże do pisania tengwarem, niezbędna jest jako taka jego znajomość. Na tej stronie: Tengwar Feanora znajduje się najbardziej szczegółowe opracowanie pisma Elfów, jakie do tej pory znalazłam. Tengwar wbrew pozorom nie jest zbytnio skomplikowany, za to dzięki niemu można uzyskać wspaniałe efekty i nadać swoim dziełom bardziej "śródziemny" charakter.
Używając pisma stworzonego przez Feänora, nie musimy koniecznie kaligrafować tekstu w języku Quendich. Tengwar może posłużyć do zapisu jakiegokolwiek języka, a doskonałe tego przykłady można znaleźć chociażby : w tej galerii.
Oczywiście, nie musimy używać aż tak ozdobnych i skomplikowanych czcionek, jak w powyższej galerii.

Ale, żeby pisać tengwarem, wcale nie trzeba od razu kaligrafować Pserwa . Wystarczy założyć sobie zeszyt, i zacząć na początek od pisania liter. Od razu poczujemy się jak w pierwszej klasie szkoły podstawowej Spox Ja zaczynałam od tego, że wybierałam literę, która najbardziej mi sie podobała, i taką, o której wiedziałam, jakiej polskiej literze odpowiada, i pisałam ją sobie całymi linijkami. Gdy uważałam, że już pamiętam, jak się ją pisze, wybierałam kolejną literę Śmiech Więc najpierw pisałam całą linijkę "t", potem całą linijkę "p", a potem łączyłam tengwy ze sobą, i pisałam kilkanaście razy "tp", potem "pt" itd. Ale to jeden ze sposobów.

Można też przepisywać całe wyrazy, a nawet dłuższe teksty, ale to radzę tym, którzy już przyzwyczaili rękę do pisania tengw, i odróżniają je od siebie (powiedzmy szczerze: litery Fëanora są do siebie bardzo podobne Spox ). Na tym etapie bardzo pomocna jest strona z Tengwar Transcriberem,
http://tengwar.art.pl/tengwar/ott/start.php?l=en
na której w ramkę możemy wpisać słowo lub kilka akapitów tekstu, i po zaznaczeniu w opcjach języka, w jakim napisaliśmy słowa, i zaznaczeniu formatu jako PNG, program utworzy nam rysunek poprawnego zapisu w tengwarze. Z takiego rysunku już można przepisać słowo lub tekst.
(Celowo nie piszę o funkcji przerabiania słów na ciąg znaków, które można podłożyć pod tengwarową czcionkę na komputerze, bo mówimy tu o pisaniu ręcznym tengwarem).
Oto przykład, wstawiam w ramkę wyrażenie: Władca Pierścieni, i po zaznaczeniu "polski" i "png" otrzymuję:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Ja z kolei przygotowałam kiedyś taką tabelkę, króta pomagała mi nauczyć się tengw. Tę tabelkę kilka osób już zna Z przymrużeniem oka . Pogrupowałam tengwy parami i grupami według tego, jak mi najprościej było je zapamiętać, często parami takimi, które właśnie są najbardziej podobne, lecz różnią się tym, że są zamknięte bądź otwarte. Ta tabelka służy do pisania i odczytywania spółgłosek w języku polskim:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Życzę powodzenia w pisaniu tengwarem, jak dla mnie pisanie i czytanie w alfabecie elfów to wielka przyjemność. (O samogłoskach napiszę następnym razem, chyba że ktoś wcześniej sam zechce wytłumaczyć zasady ich pisania Język ).

Jeśli ktoś z Forumowiczów ma już taki zeszyt założony, lub sobie ćwiczy pisanie tengwarem (i nie musi to być kaligrafia), to zachęcam to pochwalenia się skanami bądź fotografiami Elfik
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora