Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Widziałem trzy ery zachodniego świata, widziałem mnogie klęski i wiele bezowocnych zwycięstw." Elrond, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Arnor, a krasnalki, czyli o związkach ich wszelakich. 
Autor Wiadomość
leszli
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 01-01-2009 21:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Jedyne co przychodzi mi na myśl, to współpraca militarna, podczas Ostatniego Sojuszu, gdyż po stronie Gil-Galada i Elendila, walczyli krasnoludowie z rodu Durina, a więc mieszkańcy Khazad Dum. Czy potem była jakaś współpraca. Tolkien chyba o tym nie wspomina, a nawet jeśli by się popuściło wodze fantazji, to i tak trudno znaleźć jakieś argumenty za faktem istnienia tej współpracy. Wiele zależy od tego, w jakich latach kurduple Z przymrużeniem oka zamieszkiwały Góry Błękitne(na pewno były tam przed i po istnienu Arnoru, czy w czasie-po prostu nie wiem). Jeśli tak-to wtedy przez Północne Królestwo wiodła jedyna droga do Morii, a więc jakiś handel po drodze mógł się odbywać. Sama Moria była trochę daleko, zwłaszcza od Arthedainu(jakoś nie widzę złego Rhudaoru albo wyludnionego Cardolanu bawiącego się w handel z dość odległą i negatywnie nastawioną do Surona-to Rhudaur-Morią). Wydaje mi się jednak, że pomiędzy opuszczeniem Nogrodu i Belegostu, a przybyciem Thraina, w Górach Błękitnych większych skupisk krasnoludów nie było, a więc i owej współpracy.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość