Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Widziałem trzy ery zachodniego świata, widziałem mnogie klęski i wiele bezowocnych zwycięstw." Elrond, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Keltowie - nauczyciele "barbarzyńskiej" Europy 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 16-12-2008 21:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):
1. Chodziło mi o to, czy rozwój miast i miejskości Uśmiech zaczyna się w tych oppidach jeszcze przed dotarciem tam wpływów rzymskich, czy dopiero, gdy rzymskie wpływy, albo nawet najazdy są już zaawansowane?

A co rozumiesz jako wpływy, z tego co wiem oppida galijskie zmieniają swoj charakter na przęłomie III i II w. p.n.e. W tedy zaczyna zmieniać się społeczeństwo galijskie.

Cytat:
2.Bo tak sobie pomyślałam czy faktycznie wiemy, że nie byłodruidyzmu, bo np. informacje taką przekazują rzymscy kronikarze (że druidyzm nie rozwinął się, na tych innych terenach - ale to w takim razie ciekawe co tam było zamiast? hmmmm... ) czy też po prostu nie wiemy co było, bo nie ma dośc danych by określić czy był, czy nie, a wiec uznano, że nie było, bo ogólnie nie ma dość tego typu informacji pochodzących z tych terenów? Taki pytajnik Uśmiech

Wiesz Keltowie bałkańscy żyli na marginesie strefy helleńskiej i sporo o nich wiemy. I nic nie wskazuje by znali jakieś formy druidyzmu. Druidyzm wydaje się fenomenem gallo-brytyjskim, nic nie wskazuje by był znany w drugim wielkim centrum kultury lateńskiej, czyli w kotlinie czeskiej, a na pewno nie znają go Galatowie z Azji Mniejszej. Nic tez nie wskazuje by znali go Keltowie traccy, czy szerzej bałkańscy
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora