Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Hobbit a Silmarillion 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 25-09-2008 11:58    Temat wpisu: Re: Hobbit a Silmarillion Odpowiedz z cytatem

Geirve napisał(a) (zobacz wpis):
A owszem. Ja zreszta nie wierze, ze Thu z Ley of Leithan i Sauron (ten od Pierscieni i Upadku Numenoru) to ta sama osoba. Wiem, ze Tolkien tak twierdzi, ale ja mu nie wierze. Ni w zab. Z przymrużeniem oka

A ładnie to tak!!?? Jestem rozwalony Złośliwy uśmiech

A poważniej. Oczywiście, że postać ewoluuje tak daleko, iz trudno uznać to za jedną i tą samą postać. prawo autora, przekonywać nas o tym, i ja akurat chcę mu wierzyć. Ale to jest dopasowanie ex post.

Cytat:
Oczywiscie masz racje z mieczami z Gondolinu.

Już nawet nie wpominamy o wymienieniu z imienia Berka i Lucienki.

Cytat:
Dodalabym jeszcze te wzmianke o krasnoludow wspolpracujacych z goblinami - wyglada na aluzje do Nauglafring, wersja z BoLT-2 (gdyby Hobbit rozgrywal sie w I Erze, bylaby to bardzo niedawna historia).

Nie mam wątpliwości, ze masz rację, iż Tolkien to miał na myśli pisząc te słowa, ale faktem jest, ze i w późniejszym legendarium zamieszczał informacje o współpracy wschodnich rodów krasnoludzkich z goblinami. Oczywiście to znowu wpisanie ex post starej koncepcji w nowa formułę, ale na upartego można by dowodzić, ze to do tego pił, a nie Nauglafarenga. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Cytat:
Na dobra sprawę, bardzo wiele niezrozumiałych rzeczy się wyjaśnia, gdy nałożymy sobie pierwszoerowe okulary.

Tez to zauważyłem. I powiem szczerze poczulem się trochę tak, jak gracz w karty, nie do końca rozumiejący, dlaczego oni tak dziwnie graja w brydża, i nagle ktoś na ucho mu powiedział, kochaneńki, to pokerek. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech I nagle wszystko stało się jasne.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora