Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Mało znane, oryginalne ilustracje z publikacji dzieł JRRT 
Autor Wiadomość
Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 17-07-2008 12:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Goku napisał(a) (zobacz wpis):
To ciekawostka rzeczywiście, czemu prawie wszyscy rysują Gimlego z rudą brodą? Zakładając, że nie ma o tym żadnych wzmianek w tekście to ja bym stawiał na "papugowanie" na zasadzie "inni tak rysowali i było ok, więc lepiej i ja tak narysuję bo może gdzieś w XXX tomie HoME taki kolor brody Gimlego jest opisany?"

Tak pewnie było. Nie ma wzmianek w teście (a sprawdzałam w każdym tekście Tolkiena, HoME, "Annotated Hobbit", "History of LoTR" jeszcze mi tylko "History of The Hobbit" została). Żeby było jeszcze śmieszniej, nie ma u Tolkiena żadnego rudobrodego krasnoluda w ogóle. (Jest klan "Firebeards" z Ered Luin, co sugeruje, ze pewnie oni byli, ale explicite żaden nie jest opisany jako rudobrody - Kili&Fili byli blondynami, Dwalin miał brodę błękitną (blue), Balin i Gloin w WP białe).

Bakshi wyklinany? E, ludzie się nie znają. Przynajmniej scenariusz miał dobry.

Dzięki wielkie za Teda Nasmitha. Faktycznie potworek (i moja pierwsza reakcja była - czemu on chustkę ma na głowie?), jak tak, to niech Gimli już tę rudą brodę ma. Howe, jak zwykle, najlepszy.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora