Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Korzenie gór to najwspanialsze z korzeni. Z pewnością kryją się pod nimi zagrzebane tajemnice, których nikt jeszcze nie odkrył od początku świata." Gollum, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Mary Sue w twórczości Tolkiena - prawda czy fałsz? 
Autor Wiadomość
Sirielle
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 18-06-2008 20:45    Temat wpisu: Mary Sue w twórczości Tolkiena - prawda czy fałsz? Odpowiedz z cytatem

Można się tutaj na siłę takowych doszukiwać czy nie? W końcu mamy do czynienia z literaturą - czy opowieścią, nich mnie ktoś poprawi jak to będzie fachowo brzmiało - heroiczną. Tak przynajmniej na tymże forum wyczytałam. To nie są opowieści o zwykłych ludziach i ich codziennych zmaganiach. Może z wyjątkiem Frodo i Sama wyrwanych z Shire, wszyscy pozostali bohaterowie Tolkiena to książęta, królowie i wojownicy stworzeni do wielkich czynów, nękani klątwami, przysięgami czy wiedzeni przepowiednią, interwencją sił wyższych, a wszystko zgodnie z wytycznymi Wielkiej Muzyki... Równie dobrze można szukać Mary Sue w mitach greckich czy Mahabharacie.

Przyznam, że zirytował mnie z uporem maniaka powtarzany na jednej liście spis Mary Sue: Galadriela i Lúthien, która przoduje w rankingu, zaraz za nieskazitelnym, idealnym Finrodem Felagundem. Stąd ten wątek.

Dla niezorientowanych - popularna definicja Mary Sue:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mary_Sue

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora