Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Przekleństwa a Tolkien 
Autor Wiadomość
Natolin
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 05-05-2008 20:14    Temat wpisu: Przekleństwa a Tolkien Odpowiedz z cytatem

Czytałem niedawno dyskusje ”Tolkien kontra Sapkowski” na pewnym forum. Pojawiło się tam zdanie, że u Tolkiena brak realistycznych dialogów czyli pierwszy lepszy wieśniak i król mówią tym samym pięknym językiem. Według tej osoby realizm ten można osiągnąć między innymi dzięki... przekleństwom Skrzywienie . Tolkien jako filolog oczywiście zadbał o czystość języka w swoich dziełach. Ale czy za cenę odebrania im realizmu?
No właśnie jak sądzicie: czy wulgaryzmy powinny być w dziełach Tolkiena. I ogólnie w literaturze.
Ja osobiście jestem przeciwnikiem przekleństw u Tolkiena. Uważam, że odebrały charakter jego książkom Jestem przeciw Jestem przeciw .
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email