Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Tolkien wielokrotnego wykorzystania 
Autor Wiadomość
Zair Ugru-nad
Strażnik Północy

WpisWysłany: 26-04-2008 09:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Elbereth napisał(a) (zobacz wpis):
Nieraz interpretacje dzieł Tolkiena wzbudzały duże emocje na tym forum, ale szczerze Wam powiem, że to mnie powaliło chyba najbardziej...

Popieram w zupełności. Mnie osobiście razi i irytuje każdy przypadek wykorzystania Tolkiena i opisanego przez niego świata w celu szerzenia nurtów ideologicznych, politycznych oraz o wydźwięku religijnym.

Jednak zawsze najbardziej bolało mnie i nadal boli użycie słowa "Burzum" jako nazwy projektu muzycznego przez Vargo Vikernesa. W świetle głoszonych przez niego ideologii, które w dodatku znalazły odbicie w realnych czynach (Vikernes został skazany za morderstwo) Ratujcie bo go pobiję to słowo nabiera niestety kompletnie innego znaczenia i zostaje w brutalny sposób pozbawione swojej pierwotnej głębi.

Cóż.. smutne i niepokojące, gdy owo "wykorzystanie" Tolkiena prowadzi nie tylko do sprowadzenia legendarium do przedmiotowości, ale do czegoś znacznie gorszego Ratujcie bo go pobiję

Żaden człowiek nie może się bronić bez ryzyka.
- J. Liechtenauer
----
Nasz azyl dla zwierząt
shadow of mind
galeria DA
półka w Bibliotece
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora