Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Tak to już jest, że o życiu szczęśliwym i radosnym nie ma wiele do powiedzenia, dopóki się nie skończy. Podobnie też cudowne i piękne dzieła same są swoimi pomnikami, dopóki istnieją i można je oglądać, a dopiero wtedy, gdy są zagrożone lub na zawsze zniszczone, zaczyna się je opiewać w pieśniach." O Doriath przed nastaniem Słońca i Księżyca, Silmarillion


pokaż tylko ten wpis  Temat: Aldarion i Erendis wasza ocena 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 11-04-2008 18:21    Temat wpisu: Aldarion i Erendis wasza ocena Odpowiedz z cytatem

Mam wrażenie, że to trochę niedoceniana opowieść Tolkiena. Jedna z nielicznych, niemal kompletnych, ktore moga funkcjonowac samodzielnie.
Mówiono na tym forum o Erendis. Oceniano jej postać. A mnie interesuje jak wam sie podoba sama op[owieść. Ja ją lubię, choc przynaję, ze dośc dawno już jej nie czytałem. Lubię trochę z sentymentu, bo po wierwasza opowieśc z NO, która przeczytałem, ale także dlatego, ze opowiada o Numenorze, o ktorym w sumie niewiele wiemy, a tutaj poznajemy dwort numenorejski, numenorejskie życie codzienne (przynajmniej arystokracji), wreszcie same postaci. Charaklterystyczne, że to jedna z opowieści, w ktorych nie ma tykch jednoznacznie i do końca dobrych i jednoznacznie i do końca złych.
Wreszcie to ta z opowieści, w ktorych Tolkien nie ucieka od trudnych problemow zyciowych i bynajmniej nie udziela, jedynej słusznej, mentorskiej odpowiedzi. Przedstawia dramat, jego narastanie, ukazuje błedy bohaterow ale nie ocenia moralnie, a przynajmniej nie narzuca swojej moralnej oceny. Czy bardziej jest winny Aldarion, czy moze Erendis, a może oboje, a może ktoś trzeci? Czy dobry król Meneldur jest mądry? Czy matka Erendis nie jest zbyt surowa w ocenie włąsnej corki. Pytania można mnozyć i to lubię. Nie ma gotowych odpowiedzi, i to także lubię.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.