Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Aldarion i Erendis wasza ocena 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 11-04-2008 18:21    Temat wpisu: Aldarion i Erendis wasza ocena Odpowiedz z cytatem

Mam wrażenie, że to trochę niedoceniana opowieść Tolkiena. Jedna z nielicznych, niemal kompletnych, ktore moga funkcjonowac samodzielnie.
Mówiono na tym forum o Erendis. Oceniano jej postać. A mnie interesuje jak wam sie podoba sama op[owieść. Ja ją lubię, choc przynaję, ze dośc dawno już jej nie czytałem. Lubię trochę z sentymentu, bo po wierwasza opowieśc z NO, która przeczytałem, ale także dlatego, ze opowiada o Numenorze, o ktorym w sumie niewiele wiemy, a tutaj poznajemy dwort numenorejski, numenorejskie życie codzienne (przynajmniej arystokracji), wreszcie same postaci. Charaklterystyczne, że to jedna z opowieści, w ktorych nie ma tykch jednoznacznie i do końca dobrych i jednoznacznie i do końca złych.
Wreszcie to ta z opowieści, w ktorych Tolkien nie ucieka od trudnych problemow zyciowych i bynajmniej nie udziela, jedynej słusznej, mentorskiej odpowiedzi. Przedstawia dramat, jego narastanie, ukazuje błedy bohaterow ale nie ocenia moralnie, a przynajmniej nie narzuca swojej moralnej oceny. Czy bardziej jest winny Aldarion, czy moze Erendis, a może oboje, a może ktoś trzeci? Czy dobry król Meneldur jest mądry? Czy matka Erendis nie jest zbyt surowa w ocenie włąsnej corki. Pytania można mnozyć i to lubię. Nie ma gotowych odpowiedzi, i to także lubię.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora