Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Dawaj szczodrze, ale tylko to, co twoje." Sador Labadal do Turina, Niedokończone Opowieści


pokaż tylko ten wpis  Temat: Technika Śródziemia - było np. nadsiębrne koło wodne ? 
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 27-12-2007 20:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

A btw telegrafu optycznego i ognisk sygnałowych - w "Klaudiuszu" jest opis takich wzgórz sygnałowych, gdzie zapalano ogniska. Szef wojsk podbijających Brytanię miał nimi zawiadomić o potrzebie posiłków. Statek przepływał kanał po czym ze statku przylatywał goniec z wiadomością, by zapalić sygnał.
Sygnał z portu nad Kanałem do wzgórza leżącego niedaleko Rzymu szedł 2 - 3 dni. Więc też niezgodszy wynik. To był I wiek n.e. O ile oczywiście to fakt a nie domysł pisarza. hmmmm... Swoją drogą Śródziemie wygląda na dość zaawansowane technicznie. Ale zaawansowanie to moim zdaniem jest paradoksalne, bo świat, w którym zdaje się nie być nadsiębiernego koła wodnego (no ale jednak młyny wodne znali) ma jednocześnie różne magiczne ustrojstwa, ktorych funkcją jest głównie ładnie wyglądać, albo służyć do bardzo ograniczonych kwestii, jak przepowiadanie przyszłości czy wpływanie na umysły. Wydają się nie mieć kosy, słupków milowych ani banków ale mają Pierścienie Władzy i Silmarile Uśmiech To w gruncie rzeczy śmiesznie wygląda. Śmiech Ktoś kto potrafił stworzyć Silmarilie powinien potrafić też wynaleźć stal i inne dziś nam znane stopy metali. Oraz przemysłowe wykorzystanie właściwości takich minerałów, jak np diamenty.
poz Uśmiech
tal
_________________
Nigdy nie powstanie dzieło,które odda głębię trylogii.
Cóż nam pozostaje?Wyrosnąć w końcu z młodzieńczego hasła"ja bym to lepiej zrobił",gdyż "lepiej"jest pojęciem względnym,subiektywnym."
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.