Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Taka jest bowiem świata natura, że to, co znajdujemy - musimy utracić, jak ci, których łódź płynie po wartkim strumieniu...." , Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Zaelfienie Gondolinu 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 27-12-2007 15:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Meldagor napisał(a) (zobacz wpis):
To akurat kiepskie porównanie. Warszawa to przecież prawie same budynki, oczywiście są wolne "zielone" tereny, ale to w celach estewtycznych i rekreacyjnych. A mamy przeceż jeszcze problem z wyżywieniem. Do Warszawy można sprowadzać żywność bez problemów, a jeśli chodzi o Gondolin wszytskie pola uprawne musiały mieścić się w dolinie, bo regularne wypady "za miasto" po jedzenie wykluczałyby utrzymanie położenia królestwa w tajemnicy. Pamiętajmy, że Gondolin musiał być samowostarczalny!

Dla czasów przedindustrialnych gęstyośc zaludnienia przekraczajaca te 30 osobnikow na km2 to już bardzo dużo. Zdarzało się to, ale w bardzo specyficznych warunkach. Możemy oczywioście założyć specjalne zdolności elfow w kwestii produkcji żywności. Ale nie przesadzałbym.

Meldagor napisał(a):
RosaArvensis napisał(a) (zobacz wpis):
Albo inny przykład: moje rodzinne byłe województwo sieradzkie wg danych z 1995 roku miało zaludnienie 85 os./km2. I nie ma tu bynajmniej żadnego tłoku Z przymrużeniem oka

Znacznie lepszy przykład a i gęstość zaludnienia podobna do wyliczeń M.L.-a. Skoro nie było tłoku, to pewnie i w Gondolinie dało się żyć.

Znalazłem jedną informację. W War of the Jewels s. 182, mamy mapę Beleriandu autorstwa samego Tolkiena. Mozemy ją wyskalować, bo mamyu trochę danych odległościowych. Na przykład rozdziągłośc Dorthonionu to 60 staj (1 staja = 4, 83 km). Jeżeli przyjąc, ze dolina Gondolinu zachowuje tam skalę i odwzorowquje wielkośc, to okaże się, ze jest ona nieco wieksza niż to co sugeruje Fonstad. Mamy więc eliptyczną dolinę o długości 33 km i szerokości 24 km, co daje nam 622,03 km2.
Przy takiej wielkości gęstość zaludnienia, przy proponowanej przeze mnie liczebności ludności wynosiłaby ok. 50 osobników na km2, a więc już sensownie.

Cytat:
M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Karen Fonstad narysowała mapę Gondolinu, według niej to elipsoidalna dolina o większej średnicy ok. 24 km2 i mniejszej średnicy 16 km2.

Nie wiedziałem, że odległości podaje się w kilometrach kwadratowych. Złośliwy uśmiech wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Język Jestem rozwalony

Hie, hie, jus poprafione. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Język
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora