Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Rozpaczać mogą tylko ci, którzy przewidują koniec i nie mają co do niego żadnych wątpliwości. Ale my nie wiemy, jaki będzie koniec." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Miary długości 
Autor Wiadomość
RosaArvensis
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 27-12-2007 14:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, że odświeżam ten z dawna zapomniany temat, ale mam jedną taką wątpliwość malutką...

Otóż chciałabym wiedzieć, czy ten yard, którego używa Tolkien tu:
Cytat:
But this one was as big as an elm tree, and walking - walking seven yards to a stride, if it was an inch.

tj. w WP, rozdział II "Cień przeszłości" - czy ten yard to yard równy trzem stopom, tj. 91 cm?
Bo M. Skibniewska tłumaczy ten yard jako łokieć co przy założeniu, że to 91 cm wydaje się bez sensu - w końcu łokieć to dawna jednostka licząca 2 stopy, w Polsce ok 57-58 cm. Łokieć wiedeński na przykład miał 77 cm, ale łokcia 91-centymetrowego nie spotkałam i jakoś trudno mi sobie wyobrazić, żeby ktoś taki posiadał Język
Więc mam rozumieć, że to zastosowanie łokcia jest umowne? Czy może ten yard ma inną długość?