Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Wszystko kojarzy mi się z J.R.R.T.,czyli pierniki i wiatraki 
Autor Wiadomość
Miriel
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 15-10-2007 10:21    Temat wpisu: Wszystko kojarzy mi się z J.R.R.T.,czyli pierniki i wiatraki Odpowiedz z cytatem

Bardzo często wiele rzeczy kojarzy mi się ze światem Śródziemia, z wieloma elementami tego świata, lub z wątkami Legendarium Uśmiech . Często są to skojarzenia dosyć absurdalne, bo bardzo dalekie, i oczywiście skojarzone motywy nie mają ze sobą nic wspólnego Elfik . Dajmy na to, czytam sobie, że według Azteków obecna era świata, w której żyjemy, to jest Piąta Era... I już, zapala mi się lampka mam pomysł!!! , i myślę sobie „ci Aztekowie już od dawna to wiedzieli, mądrale...”
Następnego dnia widzę w sklepie z artykułami papierniczymi dziurkacz do papieru, który wycina w papierze... Gwiazdki Feanora Super śmiech .

Zadawanie sobie pytania, co mają Aztekowie do Tolkiena jest oczywiście jeszcze bardziej przewrotnym pytaniem, niż „co ma piernik do wiatraka”, bo na to drugie pytanie można spokojnie odpowiedzieć.

Teraz czytam o mitologii Indian Ameryki Północnej, i według jednego z plemion świat powstał w taki sposób:

Na początku był sobie Srebrny Lis i był zupełnie sam. Był bardzo smutny i bardzo samotny. Pomyślał sobie, że bardzo pragnąłby kogoś do towarzystwa, i z tej jego myśli na świecie pojawił się Kojot. Gdy się spotkali, Kojot spytał:
– Co teraz będziemy robić?
– Stworzymy świat – odpowiedział Srebrny Lis.
– W jaki sposób to zrobimy? – spytał Kojot.
– Będziemy śpiewać! – odparł Lis.

Trochę później, gdy już świat był ukształtowany, a ziemię zamieszkiwały już zwierzęta, lecz nie było jeszcze ludzi, pewną niebiańską wioskę zamieszkiwało plemię niebiańskich istot. Nie byli oni jednak ani bogami, ani duchami, ani ludźmi. A na środku tej wioski rosło przepiękne Drzewo, które miało białe kwiaty – kwiaty te lśniły blaskiem, który roztaczał się dokoła, a gdy kwiaty opadały, wtedy niebo ciemniało...

Czy to wam czegoś nie przypomina???!
Język
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora