Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nawet prawa dłoń i szczere serce mogą czasem zbłądzić, a taką krzywdę trudniej bywa znieść niż knowania wroga. " Húrin do Morweny, Niedokończone Opowieści

pokaż tylko ten wpis  Temat: Wszystko kojarzy mi się z J.R.R.T.,czyli pierniki i wiatraki 
Autor Wiadomość
Miriel
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 15-10-2007 10:21    Temat wpisu: Wszystko kojarzy mi się z J.R.R.T.,czyli pierniki i wiatraki Odpowiedz z cytatem

Bardzo często wiele rzeczy kojarzy mi się ze światem Śródziemia, z wieloma elementami tego świata, lub z wątkami Legendarium Uśmiech . Często są to skojarzenia dosyć absurdalne, bo bardzo dalekie, i oczywiście skojarzone motywy nie mają ze sobą nic wspólnego Elfik . Dajmy na to, czytam sobie, że według Azteków obecna era świata, w której żyjemy, to jest Piąta Era... I już, zapala mi się lampka mam pomysł!!! , i myślę sobie „ci Aztekowie już od dawna to wiedzieli, mądrale...”
Następnego dnia widzę w sklepie z artykułami papierniczymi dziurkacz do papieru, który wycina w papierze... Gwiazdki Feanora Super śmiech .

Zadawanie sobie pytania, co mają Aztekowie do Tolkiena jest oczywiście jeszcze bardziej przewrotnym pytaniem, niż „co ma piernik do wiatraka”, bo na to drugie pytanie można spokojnie odpowiedzieć.

Teraz czytam o mitologii Indian Ameryki Północnej, i według jednego z plemion świat powstał w taki sposób:

Na początku był sobie Srebrny Lis i był zupełnie sam. Był bardzo smutny i bardzo samotny. Pomyślał sobie, że bardzo pragnąłby kogoś do towarzystwa, i z tej jego myśli na świecie pojawił się Kojot. Gdy się spotkali, Kojot spytał:
– Co teraz będziemy robić?
– Stworzymy świat – odpowiedział Srebrny Lis.
– W jaki sposób to zrobimy? – spytał Kojot.
– Będziemy śpiewać! – odparł Lis.

Trochę później, gdy już świat był ukształtowany, a ziemię zamieszkiwały już zwierzęta, lecz nie było jeszcze ludzi, pewną niebiańską wioskę zamieszkiwało plemię niebiańskich istot. Nie byli oni jednak ani bogami, ani duchami, ani ludźmi. A na środku tej wioski rosło przepiękne Drzewo, które miało białe kwiaty – kwiaty te lśniły blaskiem, który roztaczał się dokoła, a gdy kwiaty opadały, wtedy niebo ciemniało...

Czy to wam czegoś nie przypomina???!
Język
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora