Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Tuor stanął na szczycie skały i rozłożył szeroko ramiona. Jego serce wypełniła ogromna tęsknota, powiadają, że był on pierwszym z Ludzi, który dotarł do Wielkiego Morza i nikt, poza samymi Eldarami nie czuł na widok jego fal głębszej tęsknoty." , Niedokończone Opowieści


pokaż tylko ten wpis  Temat: Turin i Aragorn przybrani synowie władców elfów 
Autor Wiadomość
Dag O'Berth
Weteran Bitwy Pięciu Armii


WpisWysłany: 02-10-2007 19:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Jest takie powiedzenie, że jak trzecia osoba z rzędu mówi ci, ze jesteś koniem, to należy zacząć skubać trawkę.
Zanim tak się stanie stwierdzam, że nie mając nic więcej do dodania, pozostaję przy swoim stanowisku, już nie tak nieprzejednanym i pozostaję do dyspozycji.
Z poważaniem Uśmiech

Mam coś do dodania!
M.L. napisał(a):
Uważnie czytając ostatnio, nie wiedzieć czemu , "Narn I Chin Hurin" w Unfinished Tales uwagę moją zwrócił następujący fragment. Oto kiedy Turin przybywa do Doriath: UT: 74 napisał(a):
Thingol received them kindly, and set Turin upon his knee in honour of Hurin, mightiest of Men, and of Beren his kinsman. And those that saw this marvelled, for it was a sign that Thingol took Turin as his foster-son; and that was not at that time done by kings, nor ever again by Elf-lord to a Man.
Na tle tego fragmentu powstała kontrowersja co do ewentualnego "przepomnienia" przez autora relacji jaka wiązała Aragorna z Elrondem (foster-son) oraz ewentualnej kwalifikacji statusu Elronda (Elf-lord).
Nie chcąc wracać do analiz pojęciowych, wskazać chciałem tylko co znalazłem jeszcze w TCoH i co rzuca pewne światło na troskę autora o spójność legendarium (i zwiększa siłę argumentów "prospójnościowych")
(przedostatni akapit rozdziału Turin among the outlaws in fine):
Cytat:
In nothing did Melian show greater favour to Turin than in this gift; for the Eldar had never before allowed Men to use this waybread, and seldom (moje - DO'B)did so again
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.