Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Jak przekonujecie ludzi do sięgnięcia po książki Tolkiena? 
Autor Wiadomość
Iverin
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 14-08-2007 09:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Praktycznie wszystkie dzieła Tolkiena mają tę właściwość, iż czytelnik musi się do nich sam przekonać. Swoją drogą, właśnie w ten sposób można poznać prawdziwie wartościową sztukę.

Należy odróżnić przekonywanie - którego nie praktykuję - od wzbudzenia zainteresowania. Nigdy nikogo nie przekonywałem i nie mam zamiaru przekonywać do jakiejkolwiek lektury, filmu, muzyki i wszelkich innych form sztuki.

Oczywiście, nierzadko zdarza się, że ktoś, z kim piję sobie kawę w domowym zaciszu zapyta o to, co znajduje się na moich półkach, zapyta o Tolkiena. Wtedy, owszem - powiem o tym, co mnie fascynuje, lecz nie nadaję temu tonu zachęty, a raczej osobistych refleksji. To wszystko, co mogę zrobić. Czasem właśnie tyle wystarczy.

Jeśli znajomy sięga po książki Tolkiena - cieszy mnie to, niezależnie od tego, czy Śródziemie go urzeknie, czy też zniechęci. Świadczy to bowiem o jednej z najpiękniejszych cech: otwartości i chęci poznawania.