Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

" `Dzień dobry` powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. `Co chcesz przez to powiedzieć?` - spytał. `Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?` `Wszystko naraz` rzekł Bilbo. `A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.`" Bilbo i Gandalf, Hobbit


pokaż tylko ten wpis  Temat: Jak przekonujecie ludzi do sięgnięcia po książki Tolkiena? 
Autor Wiadomość
Iverin
Mieszkaniec Shire


WpisWysłany: 14-08-2007 10:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Praktycznie wszystkie dzieła Tolkiena mają tę właściwość, iż czytelnik musi się do nich sam przekonać. Swoją drogą, właśnie w ten sposób można poznać prawdziwie wartościową sztukę.

Należy odróżnić przekonywanie - którego nie praktykuję - od wzbudzenia zainteresowania. Nigdy nikogo nie przekonywałem i nie mam zamiaru przekonywać do jakiejkolwiek lektury, filmu, muzyki i wszelkich innych form sztuki.

Oczywiście, nierzadko zdarza się, że ktoś, z kim piję sobie kawę w domowym zaciszu zapyta o to, co znajduje się na moich półkach, zapyta o Tolkiena. Wtedy, owszem - powiem o tym, co mnie fascynuje, lecz nie nadaję temu tonu zachęty, a raczej osobistych refleksji. To wszystko, co mogę zrobić. Czasem właśnie tyle wystarczy.

Jeśli znajomy sięga po książki Tolkiena - cieszy mnie to, niezależnie od tego, czy Śródziemie go urzeknie, czy też zniechęci. Świadczy to bowiem o jednej z najpiękniejszych cech: otwartości i chęci poznawania.
_________________
"Świat to piękne miejsce i warto o niego walczyć." - Zgadzam się z tym drugim...
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.