Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Umarli nie mogą być przyjaciółmi żywych ani obdarzać ich podarkami." Ghan-buri-Ghan, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Wizerunki Drzew w Gondolinie i Japonia 
Autor Wiadomość
Nifrodel
Administrator

WpisWysłany: 27-07-2007 21:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Z tego, co pamiętam Lomendilu hmmmm... dwa drzewa Gondolinu: złoty Glingal (sin. Wiszący Płomień) i srebrny Belthil (Święta Światłość), którym Turgon nadał kształt Laurelinu i Telperiona to nie były to żywe drzewa Nie Nie , tylko wizerunki wyrzeźbione w metalu Uśmiech Saurona ;D I właśnie The Book of Lost Tales to potwierdza.

J.R.R Tolkien, HoMe, TBOLT napisał(a):

There shining fountains played, and in the courts of Turgon stood
images of the Trees of old, which Turgon himself wrought with
elven-craft; and the Tree which he made of gold was named Glingal,
and the Tree whose flowers he made of silver was named Belthil.

Skąd wziąłeś informację, że wcześniej były to żywe drzewa? Zdziwienie Bardzo mnie to zainteresowało mam pomysł!!!

Wracając do postawionego przez ciebie pytania. Mnie się wydaje, że wyjaśnienie (nie wykluczające oczywiście inspiracji japońskich), może być prostsze. Turgon tęsknił do Amanu i światła Dwóch Drzew. Złote i srebrne drzewa mogły być pomnikami poruszającymi pamięć Wygnańców... ech... Mogły być również symbolami Amanu mam pomysł!!! , świadectwem zetknięcia się kultury Elfów z Valarami, w jakimś sensie noblitującymi władzę Noldorów Uśmiech bo przecież jak wiemy, w Gondolinie mieszkali również Sindarowie Uśmiech Saurona ;D
blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora