Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


" `Dzień dobry` powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. `Co chcesz przez to powiedzieć?` - spytał. `Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?` `Wszystko naraz` rzekł Bilbo. `A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.`" Bilbo i Gandalf, Hobbit


pokaż tylko ten wpis  Temat: Turin i Aragorn przybrani synowie władców elfów 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 20-05-2007 15:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Widzę, ze nie doczekam się odpowiedzi. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Moim zdaniem problem nie tkwi w tym, czy Elronda mozna uznac za elfa, bo od momentu wyboru losu, tak. Jest elfem. Spełnia wszelkie wymogi definicji elfa w świecie tolkienowskim.

Czy jest władcą elfów, tak jest? Włada Imladris jako udzielny władca, a co więcej, w II Erze jest wicekrolem Gil-galada na Eriador. Czyli znowu, przynajmniej moim zdaniem spełnia wymogi uznania go za władcę.

Pojawia się zatem pytanie, czy pisząc wspomniane zdanie (dawno było więc przypomnę: "A ci, którzy to widzieli, zdumieli się, był to bowiem znak, iż Thingol uznał Turina za swego przybranego syna (wychowanka). W owym czasie królowie nie czynili tego, i nigdy więcej nie uczynił tego władca elfów w stosunku do człowieka." ) Tolkien popelnił błąd?

Moim zdaniem nie, dlaczego - bo autorem Narn i Chin Hurin jest Dirhaval z Przystani, który zginął w 538 r. I Ery, nie miał wiec prawa znać casusu Aragorna. Tu w takim razie pozostaje tylko pytanie, czy Tolkien na tyle konsekwentnie stosował swoją ramę narracyjną?
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.