Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Burza nadciąga i wszyscy przyjaciele powinni trzymać się w gromadzie, żeby każdego z osobna nie powaliła wichura." Gandalf do Theodena, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: kiedy były kolejne Ery? 
Autor Wiadomość
Nifrodel
Administrator

WpisWysłany: 22-03-2002 11:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Watcher napisał(a):

Jakby jeden z moich byłych profesorów usłyszał że Asyryjczycy byli prymitywnymi militarystami, padłby trupem (a ty zaraz przed nim, zadźgana jakimś ostrym narzędziem). Nieważne zresztą. Obawiam się że to nie oni wymyślili rydwany, zresztą wozy bojowe w ich armii nie odgrywały większej roli, jej trzonem była piechota. Hyksosi używali ich z powodzeniem na początku drugiego tysiąclecia bc, a Asyria była wtedy jeszcze biedniutkim peryferium bogatej Babilonii (przymykam oko na imperialny epizod Szamszi-adada I).

A gdzie napisałam, że byli prymitywni? Napisałam tylko, iż stali kulturalnie niżej niż Sumerowie i Babilończycy, a nawet Akadzi - i to jest niestety prawda Elfik A swoją drogą nie sądzę, że Twojemu krewkiemu profesorowi tak łatwo byłoby mnie zadźgać Złośliwy uśmiech
Owszem, to nie oni wymyślili rydwany, ale jako pierwsi używali ich na taką skalę do działań militarnych. Chyba nie zaprzeczysz, że był to wyjątkowo wojowniczy naród?
Z tego wynika tylko, że Sumerowie nie mogliby być jak wcześniej twierdziłeś Esterlingami albo Haradrimami - prędzej Hyskoci, Huryci lub Asyryjczycy.
Cytat:
Aaale offtopic Uśmiech
Wracając do tematu, ciężko w sumie wyznaczyć dokładną datę końca mojej V Ery (czyli Wielkiego Barbaricum). Może zjednoczenie Egiptu przez Menesa? BTW, jakoś Egipt bardziej przypomina mi Gondor niż Międzyrzecze (choć i tam jest dużo podobieństw). Ten monumentalizm budowli... Niektóre świątynie faraonów to niemal Argonath.

Fakt, monumentalizm urzeka....Tylko co z geografią? Czy nie lepiej wrócić do Europy. W sumie coś na kształt odbudowy cywilizacji Z przymrużeniem oka Dunedainów nastąpiło w czasach rozkwitu Cesarstwa Rzymskiego.

Ps. Ta uwga Tadeusza Olszańskiego, że Polska lezy we wschodniej części Mrocznej Puszczy wysoce podnosi mi morale Elfik
blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora