Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Teraz dopiero mogli się poddać rozpaczy i płakali wszyscy długo: jedni wyprostowani i milczący, inni przypadłszy twarzą do ziemi. Dum... dum... Bębny Ucichły." , Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Co pociąga nas w wizji świata stworzonego przez Tolkiena? 
Autor Wiadomość
szalcia
Członek Kompanii Thorina


WpisWysłany: 09-05-2007 08:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko to, co zostało stworzone przez Mistrza, jest czymś więcej niż zwykłą fikcją literacką. Jest niemal równoległym światem, który istnieje w umysłach ludzi, którzy tak naprawdę sami go tworzą. Tolkien wprowadził nas do tego świata i naszkicował ogólny jego zarys (ale z kolei jak piękny i rozbudowany), po czym każdy mógł zakochać się w Śródziemiu, Amanie czy Numenorze. Przenosimy się tam gdyż uważamy ten świat lepszym, może łatwiejszym. Odrywamy się od codziennych spraw, kłopotów i stresu i rozkoszujemy się pięknem Lorien, które ukształtowało się w naszej wyobrażni w taki sposób, aby każda osoba odnalazła w nim spokój i ukojenie zatroskanej duszy.
Nawet najstraszniejsze zło czyhające na nas w Śródziemiu nie jest w stanie nas odstraszyć. Bo pomimo tych wszystkich lęków i obaw, świat ten przepełniony jest męstwem, odwagą, przyjaźnią i innymi cnotami, które w dzisiejszych czasach są niemal na wymarciu. To może dlatego tak często do niego powracamy? Może brakuje nam tych cech?
Do końca nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie, a jeżeli już odpowie (tak jak ja Z przymrużeniem oka ), to będzie to tylko jego własny głos, niczym nutka w Wielkiej Muzyce u zarania dziejów.


Pozdrawiam victory
_________________
"Nie każde złoto co się świeci,
nie kazdy błądzi, kto wędruje,
Nie każdą siłe starość zniszczy.
...
Złamany miecz swą moc odzyska,
Król tułacz wróci na stolicę."

† Arek Gołaś †
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.