Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Szczęśliwy ten, który z własnej woli znosi ból utraty, choć mógł wybrać inaczej. A nagrodą niech będą wspomnienia, nigdy nie wygasłe i nie więdnące..." Legolas, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Dziedziczenie koloru włosów elfów a genetyka Mendlowska 
Autor Wiadomość
nameless
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 21-03-2002 14:49    Temat wpisu: Dziedziczenie koloru włosów elfów a genetyka Mendlowska Odpowiedz z cytatem

Adan napisał(a):

1. Cecha złotych włosów u elfów była cechą dominującą Pserwa - nie tak jak u ludzi.

To napewno nie, bo w takim razie co by było z Fingolfinem i jego potomstwem?
Cytat:

2. Tolkien nie znał się na genetyce mendlowskiej i przedstawił swój intuicyjny sposób dziedziczenia.

Ja myślę, że co nieco jednak się orientował - końcu facet był dość wykształcony...
Cytat:

3. Znał się na genetyce mendlowskiej, lecz zrobił to celowo, aby przesadnie nie naukowić Silmarillionu i aby było to bliższe intuicyjnemu (pospolitemu) twierdzeniu o dziedziczeniu jako przejmowaniu danej cechy od jednego z rodziców.

Nie no, raczej nie popełniałby specjalnie błędu, tylko po to żeby świat stworzony przez niego nie wydawał się idealnu Spox

chociaż nie powiem - ku tej opcji skłaniam się najbardziej - dla mnie kolor włosów Finarfina, a potem jego potomków miał znaczenie bardziej symboliczne, a także dlatego, że czytając o jakimś złowtowłosym noldorze, np w WP człowiek wraca myślą do I ery i jej wydarzeń, jest urozmaiceniem - co nie zmienia faktu że jest to niezgodne z zasadami dziedziczenia Elfik