Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Dziedziczenie koloru włosów elfów a genetyka Mendlowska 
Autor Wiadomość
nameless
Weteran Bitwy Pięciu Armii


WpisWysłany: 20-03-2002 17:08    Temat wpisu: Dziedziczenie koloru włosów elfów a genetyka Mendlowska Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cytat:
"Spośród książąt Noldorskich tylko on i jego potomstwo mieli złote włosy, odziedziczone po Indis mktóra pochodziła ze szczepu Vanyarów" Sin. Indeks.

Nie wiem, czy jest coś na temat koloru włosów Finwego, ojca Finarfina, jednakże można przypuszczać, że były one ciemne, jak większości Noldorów. Czy kłóci się to z zasadą dziedziczności, jak pisze nameless?
Niekoniecznie, jeżeli Finwe, który jako elf przebudzony nad Kuivienen, (nie mający przodków do przeanalizowania Język ), został "obdarowany" przez Eru genem jasnych włosów Elfik , który jako recesywny się nie ujawnił. Dla tych co mieli genetykę w szkole będzie jasne, że Finwe musiał byc heterozygotą - czyli posiadał zarówno geny jasnych jak i ciemnych włosów, z których ujawnił się jako dominujący gen dla włosów ciemnych.

Jakoś to nie jest dla mnie jasne - W przytoczomym przez ciebie cytacie jest wyraźnie powiedziane, że "tylko on i jego potomstwo mieli złote włosy" - czyli mówiąc proście noldorowie z zasady mieli tylko geny ciemnych włosów - gdyby byli heterozygotami, od czasu do czasu rodziłby się jakiś blondynek... tymczasem ten gen przenoszony był tylko z domieszką krwi vanyarskiej - z tego mozna wnioskować, że finwe też miał tylko geny ciemnych włosów, a co za tym idzie finarfin jak i jego potomstwo nie mieli prawa mieć ciemnych włosów.
Cytat:

Heterozygotą musiałaby być również żona Finarfina, Earwena z Aqualonde, aby mogła narodzić się złotowłosa Galadriela. Jest to możliwe zważywszy na to, że Sindarowie czasami mieli jasne włosy (np Celeborn), tak więc u spokrewnionych z nimi Telerich mogło być podobnie (Trochę z jasnymi i trochę z ciemnymi).

Ale Sindarowie to nie Noldorowie Elfik - włąśnie dlatego się zawsze wykłócam, że legolas miał jasne włosy - oni mieli te geny wymieszane, w przeciwieństwie do noldorów, u których z wyjątkiem rodu finarfina nie występowały jasne włosy[/b]
_________________
Nie zawsze ma rację ten, co ma rację
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.