Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nawet działając z dobrego serca czasem łatwo zadać cios bardziej bolesny niż cios wroga." Hurin, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Kto jest głównym bohaterem WP? 

Kto jest głównym bohaterem WP?
Frodo Baggins, syn Droga
23%
 23%  [ 30 ]
Samwise Gamgee, syn Hamfasta
3%
 3%  [ 4 ]
Aragorn, syn Arathorna
10%
 10%  [ 14 ]
Gandalf Szary / Biały ;)
4%
 4%  [ 6 ]
WP nie ma głównego boahtera
58%
 58%  [ 75 ]
Oddano głosów : 129

Autor Wiadomość
Avalonne
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 18-04-2007 20:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm.... Ja uważam, że głównym bohaterem "Władcy Pierścieni" nie jest żaden z jej boharerów Elfik Ani Frodo, ani Gandalf, ani Sam, ani Aragorn... Są tacy, którzy uznają, że każdy tom, lub nawet każda część WP ma swojego głównego bohatera Uśmiech A są też tacy, którzy mówią, że jest nim Sauron, jako sprawca całego tego zamieszania, od wytworzenia Pierścienia po wojnę o sukcesję... Śmiech Bowiem to Sauron jest twórcą Pierścienia, który jest przedmiotem miłości, nienawiści, walk, lęku bohaterów WP... Język Bardziej wścibscy mogliby wskazać Melkora jako głównego winowajcę, ojca zła i zwierzchnika Saurona Śmiech Złośliwy uśmiech
Wydaje mi się, że blisko są ci, którzy za głównego bohatera uznają Pierścień - jest on bowiem w powieści upersonifikowany do tego stopnia, że posiada swoją wolę i potrafi kierować róznymi istotami... Uśmiech Saurona ;D
Ja jednak uważam, że w WP mamy do czynienia z bohaterem zbiorowym. Ale nie chodzi mi bynajmniej o hobbitów. Wskazałabym tu raczej ludność Śródziemia końca Trzeciej Ery jako całość. Ściślej mówiąc: ludność Śródziemia zjednoczoną pod sztandarem wspólnych wartości, walczącą o obronę dobra i kres panowania ciemnośći... WP to przecież epopeja, opowiada o losach całych społeczeństw, a losy jednostek są tu jedynie przyczynkiem. Elfik To podobnie, jak w "Panu Tadeuszu", gdzie bohaterem jest społeczestwo szlacheckie;) WP chyba bardzo dobitnie sugeruje zbiorowość głównego bohatera: różne postacie wsławiają się wielkimi czynami, a wszystkie one, tak jak i rzesze bezimiennych bohaterów walczą w obronie dobra w wojnie o Pierścień, czyli w bardzo ważnym wydarzeniu o wielkiej randze historycznej Z przymrużeniem oka
cierpi wraz z Tobą, lecz jego granie
Płynące ponad czasem i światów granicą
Powtórzą fale o brzeg bijące... płakaniem...
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email