Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Nawet w naszych czasach mieszkanie na drzewach można uważać za bezpieczniejsze niż siedzenie na ziemi." Gimli w Lóthlorien, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Turin i Aragorn przybrani synowie władców elfów 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 15-04-2007 13:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Ja część tego typu stwierdzeń czytam jako poetycki dopisek - typu Maglor nigdy nie wrócił do swoich etc. - żeby było piękniej, smutniej, jakoś tam. Z przymrużeniem oka

To jest oczywiście wyjście, ale z druhgiej strony pamiętajmy, że Narn i-Chin Hurina została napisana u schyłkuy lat 50-tych, a więc po napisaniu i wydaniu Władcy Pierścieni. W przypadku Maglora mamy niedomknięte losy i mozemy ząłozyć, ze to niedomknięcie, to zabieg celowy. Tutaj wiemy, że istniej drugi późniejszy przypadek, ktory może ewentualnie podpadać pod kategorię zastepczy ojciec - przybrany syn.


brecht napisał(a):
Czy Elronda możemy uznawać za "władcę elfów"? Skupiał wokół siebie grono wolnych elfów, być może nimi przewodził, ale nie spotkałem się z określaniem go mianem "władcy Imladris" jak np. w przypadku Władców Lothlorien.


Sirielle napisał(a):
Ale tutaj zgodzę się z przedmówcą - Elrond nie był elfickim królem, władcą, raczej mędrcem skupiającym wokół siebie innych.


A dlaczergo nie mozemy uznać za władcę. W końcu według Historii Galadrieli i Celeborna osiedlając się w Rivendell a raczej Imladris, stał się wicekrólem (namiestnikiem) Gil-galada na obszar Eriadoru. Uznawano go za suwerena wszystkich grup elfów mieszkającyh lub wędrujących na ziemiach Eriadoru.
Mam wrażnie, ze nazwa Ostatni Przyjazny Dom wprowadza w błąd. To nie tylko przyjena chatka Elronda na skraju gór. W końcu To w Rivendell wojska Lindonu i Arnoru gromadzą się i przygotowuja do marszu przeciw Sauronowi, to Rivendell jest aktywnym uczestnikiem wojen z Angmarem. To nie tylko dom, ale siedziba władcy i suwerena. Elrond to nie tylko mędrzec, ale także wódz.

Dla mnie Elrond jednak podpada pod kategorię władca. Nie jest królem, to fakt, ale Galdriela tez nie jest królową, tak jak i Celeborn. Są wladcami bez tytułu. Tak jak Cirdan jest Panem Szarych przystani i władca eflów Lindonu, bez królewskiego tytułu.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.