Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


" `Dzień dobry` powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. `Co chcesz przez to powiedzieć?` - spytał. `Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?` `Wszystko naraz` rzekł Bilbo. `A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.`" Bilbo i Gandalf, Hobbit


pokaż tylko ten wpis  Temat: Turin i Aragorn przybrani synowie władców elfów 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 14-04-2007 21:00    Temat wpisu: Turin i Aragorn przybrani synowie władców elfów Odpowiedz z cytatem

Uważnie czytając ostatnio, nie wiedzieć czemu Język, "Narn I Chin Hurin" w Unfinished Tales uwagę moją zwrócił następujący fragment. Oto kiedy Turin przybywa do Doriath:
UT: 74 napisał(a):
Thingol received them kindly, and set Turin upon his knee in honour of Hurin, mightiest of Men, and of Beren his kinsman. And those that saw this marvelled, for it was a sign that Thingol took Turin as his foster-son; and that was not at that time done by kings, nor ever again by Elf-lord to a Man.


Teraz warto zwrócić uwage na pogrubiony i podkreśony fragment, który można Następująco przetłumaczyć: "A ci, którzy to widzieli, zdumieli się, był to bowiem znak, iż Thingol uznał Turina za swego przybranego syna (wychowanka). W owym czasie królowie nie czynili tego, i nigdy więcej nie uczynił tego władca elfów w stosunku do człowieka."

W tym, momencie zapaliła mi się ostrzegawcza lampka mam pomysł!!!. Zaraz, zaraz, coś tu jest nie tak. A co z Argornem i Elrondem. Argorn został przecież wzięty na wychowanie przez Elronda i był przez niego traktowany jak przybrany syn.

Powstaje więc pytanie czy Tolkien popełnil błąd, czy były może inne powody, dla których zamieścił w tym tekście takie stwierdzenie.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.