Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"(...)ale nie kocham lśniącego miecza za ostrość jego stali, nie kocham strzały za jej chyżość ani żołnierza za wojenną sławę. Kocham tylko to, czego bronią miecze, strzały i żołnierze(...)" Faramir, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Turin i Aragorn przybrani synowie władców elfów 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 14-04-2007 21:00    Temat wpisu: Turin i Aragorn przybrani synowie władców elfów Odpowiedz z cytatem

Uważnie czytając ostatnio, nie wiedzieć czemu Język, "Narn I Chin Hurin" w Unfinished Tales uwagę moją zwrócił następujący fragment. Oto kiedy Turin przybywa do Doriath:
UT: 74 napisał(a):
Thingol received them kindly, and set Turin upon his knee in honour of Hurin, mightiest of Men, and of Beren his kinsman. And those that saw this marvelled, for it was a sign that Thingol took Turin as his foster-son; and that was not at that time done by kings, nor ever again by Elf-lord to a Man.

Teraz warto zwrócić uwage na pogrubiony i podkreśony fragment, który można Następująco przetłumaczyć: "A ci, którzy to widzieli, zdumieli się, był to bowiem znak, iż Thingol uznał Turina za swego przybranego syna (wychowanka). W owym czasie królowie nie czynili tego, i nigdy więcej nie uczynił tego władca elfów w stosunku do człowieka."

W tym, momencie zapaliła mi się ostrzegawcza lampka mam pomysł!!!. Zaraz, zaraz, coś tu jest nie tak. A co z Argornem i Elrondem. Argorn został przecież wzięty na wychowanie przez Elronda i był przez niego traktowany jak przybrany syn.

Powstaje więc pytanie czy Tolkien popełnil błąd, czy były może inne powody, dla których zamieścił w tym tekście takie stwierdzenie.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora