Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


" `Dzień dobry` powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. `Co chcesz przez to powiedzieć?` - spytał. `Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?` `Wszystko naraz` rzekł Bilbo. `A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.`" Bilbo i Gandalf, Hobbit


pokaż tylko ten wpis  Temat: Brat Johna - Hilary Tolkien- wielka tajemnica? 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 15-03-2007 13:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Sporo informacji na temat Hilarego Tolkiena zamieszczaja Wayne G. Hammond i Christine Scull, w J.R.R. Tolkien Companion and Guide, t.II, s. 1016-1017.

Hilary byl wyraźnie mniej zdolnym z braci, a moze mniej zainteresowanym nauką. Uczęśzczal, od 1904 roku do King's Edward School, ale nie wykazywął zainteresowania dalsza edukacją. od 1910 roku pracowal zawodowo, w sierpniu lub wrześniu 1914 roku zaciągnął się do armii. Służył we Francji znacznie dłużej niż brakt, bo w latach 1915-1918. W 1917 roku zostal ranny szrapnelem podczas bitwy o Passchendaele. Po wojnie zakupil sad i resztę zycia spędział zajmując się sadownictwem.

bracia przez cąłe życie utrzymywali bardszo bliskie stosunki. J.R.R. Tolkien bardzo czesto odwiedzał Hilarego, wraz z cała rodziną. Szczegolnie bliskie stosunki łączyły Hilarego z najstarszym synem Tolkiena, Johnem.

Po smierci Edith, obaj bracia spędzali ze soba bardzo wiele czasu, o czym wspomina także Carpenter.

Hilary przezyl Tolkiena o trzy lata, i co byc moze inetersujące, byl dla Carpentera waznym źródłem informacji o dzeiciństwie Tolkiena.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.